Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
27. september 2020, 01:04

Najvyšší súd USA

Trump nominoval proliferku Amy Coneyovú Barrettovú

Trump nominoval proliferku Amy Coneyovú Barrettovú

Amy Coneyová Barrettová a americký prezident Donald Trump. FOTO TASR/AP

Barrettová by tak na súde mala nahradiť zosnulú liberálku Ruth Baderovú Ginsburgovú.

Americký prezident Donald Trump v sobotu nominoval konzervatívnu sudkyňu Amy Coneyovú Barrettovú na doživotnú funkciu členky Najvyššieho súdu.

Barretová podľa Trumpa patrí medzi „najinteligentnejších a najnadanejších právnikov“ a na pozíciu je „nanajvýš kvalifikovaná“.

Keďže je veľmi pravdepodobné, že americký Senát, v ktorom majú väčšinu republikáni, nomináciu Barretovej schváli, konzervatívna väčšina na súde sa zrejme zmení a bude mať pomer šesť ku trom.

Podľa agentúry AP majú republikánski senátori v úmysle nomináciu schváliť ešte pred prezidentskými voľbami, ktoré sa majú uskutočniť 3. novembra.

Demokratickí oponenti vedení prezidentským kandidátom Joeom Bidenom však žiadajú, aby republikáni počkali s nahradením Ginsburgovej – ktorá zomrela minulý týždeň – až po voľbách. Po nich už bude známe, či sa Trump stane prezidentom aj druhýkrát.


Amy Coney Barrett. Foto – TASR/AP.

Charizmatička a konzervatívka

Barrettová, praktizujúca katolíčka, je členkou charizmatického spoločenstva.  sedem detí, jedno z nich má Downov syndróm. Dve deti si s manželom adoptovali z Haiti po zemetrasení v roku 2010.

Je profesorkou práva, za sudkyňu bola vymenovaná prvýkrát až v roku 2017. Je hlboko konzervatívna a pokladajú ju za nepriateľku potratov – čo je pre mnohých republikánov kľúčová vec.

Barretová patrí k tzv. „originalistom“ – to znamená, že jednotlivé ústavné články treba podľa nej čítať a vykladať tak, ako ich tvorcovia ústavy pôvodne zamýšľali. 

Inzercia

Trump údajne zvažoval jej vymenovanie už skôr. V minulosti sa mal vyjadriť, že práve ona má byť náhradníčkou sudkyne Ginsburgovej.

V roku 2018 sa dostala do užšieho výberu predstaveného Trumpom na kreslo uvoľnené po odchode sudcu Anthonyho Kennedyho do dôchodku, ale tento post po krutom schvaľovacom boji nakoniec obsadil Brett Kavanaugh.

Biden ju nechce pre Obamacare

Demokratický kandidát na post amerického prezidenta Joe Biden v sobotu vyzval Senát, aby nevymenoval sudkyňu Amy Coneyovú Barrettovú na Najvyšší súd pred prezidentskými voľbami.

„Senát by sa týmto voľným miestom nemal zaoberať dovtedy, kým si americký ľud nezvolí nového prezidenta a nový Kongres,“ uviedol Biden takmer okamžite po tom, čo Trump nomináciu oznámil.

Biden vo svojom stanovisku uviedol, že Barretová preukázateľne nesúhlasí s rozhodnutím Najvyššieho súdu, ktorý sa zastal federálneho Zákona o ochrane pacientov a dostupnej zdravotnej starostlivosti, známeho aj ako Obamacare.

Zákon upravuje prístup k zdravotnému poisteniu a je kľúčovou súčasťou systému zdravotnej starostlivosti v USA. Bol prijatý v čase, keď bol Biden viceprezidentom krajiny. Podľa Bidena sa Trump snaží zrušiť Obamacare už štyri roky, Najvyšší súd však dvakrát uznal zákon za ústavný.

„Ale aj uprostred globálnej pandémie Trumpova vláda žiada, aby súd celý zákon vyhlásil za neústavný, vrátane ochrany rizikových osôb,“ uviedol Biden.

Dnes treba vedieť

pred hodinou

NAKA zatkla vplyvného bratislavského právnika Zoroslava Kollára, informuje Denník N. Zatýkanie má súvisieť s výpoveďou bývalého sudcu Vladimíra Sklenku, ktorý teraz spolupracuje s políciou. Ten Kočnerovi opisoval spory, v ktorých sa Kollár za úplatky snažil ovplyvniť súdy.

pred hodinou

Turecko kritizuje karikatúru prezidenta Erdogana, ktorá vyšla na dnešnej obálke Charlie Hebdo. Podľa šéfa Erdoganovho komunikačného oddelenia ide o prejav „šírenia kultúrneho rasizmu a nenávisti“. Karikatúra zobrazuje tureckého prezidenta v bielom tričku a spodkoch, ako drží plechovku s nápojom a sedí vedľa ženy v islamskom hidžábe.

Inzercia

Inzercia