Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. september 2020, 14:22

Advokát Daniel Lipšic uvítal, že vyšetrovaie prípravy vrážd opätovne prevzala NAKA

Zároveň vyslovil presvedčenie, že vyšetrovanie bude úspešné smerom k objednávateľovi vrážd.

Advokát Daniel Lipšic uvítal, že potom, čo vyšetrovanie prípravy vrážd jeho osoby, prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Maroša Žilinku a prokurátora Generálnej prokuratúry SR Petra Šufliarskeho prevzala opätovne Národná kriminálna agentúra (NAKA), sa začalo dôsledné vyšetrovanie. Lipšic tak reagoval na nedávne obvinenie Dušana K. a jeho následné zobratie do väzby.

"Na jednej strane som rád, že po tom, ako prípad prípravy úkladných vrážd prevzala opätovne NAKA z Inšpekcie Ministerstva vnútra SR, tak sa naozaj začalo dôsledné vyšetrovanie, ktoré akoby potvrdzovalo, že tých verzií, kto by mal byť vykonávateľom vraždy, bolo viac," povedal obhajca.

Podľa jeho slov to znamená, že právoplatne odsúdený v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej -  Zoltán Andruskó oslovil viacero osôb a jednou z nich bol aj Dušan K. "Ja len verím, že od Zoltána Andruskóa smerom k vykonávateľom vyšetrovanie bude úspešné, ale že rovnako úspešné bude vyšetrovanie smerom od Andruskóa nahor. To znamená k osobe objednávateľa, ktorý mal úplne preukázateľný motív aj zdokumentovateľný, jednak aj na jednotlivých trestných stíhaniach, ale aj na komunikácii v aplikácii Threema," zdôraznil Lipšic.

Dušana K. obvineného v kauze príprav vrážd Žilinku a Lipšica budú stíhať väzobne. Rozhodol o tom v stredu (23. 9.) sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica. Sudca rozhodol o jeho vzatí do väzby z dôvodnej obavy pokračovania v trestnej činnosti, ako aj z dôvodnej obavy úteku obvineného. NAKA Dušana K. zadržala v rámci akcie Objednávka v pondelok (21. 9.). Na trestnom čine sa mal zúčastniť ako objednávateľ.

Z príprav vrážd Šufliarskeho, Žilinku a Lipšica obvinil koncom augusta 2019 vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby ministerstva vnútra Alenu Zs., Tomáša Sz., Miroslava M. a Andruskóa. Objednávka na vraždy Žilinku a Lipšica mala prísť na jeseň 2017. Prijať ju mala Alena Zs.

Dušan K. sa objavil v kauze vraždy novinára Kuciaka. Odsúdený Andruskó tvrdil, že ho navštívil v mene nitrianskeho podnikateľa Norberta B. Mal mu oznámiť, že v súvislosti s vraždou hľadajú v Maďarsku bieleho koňa. Žilinka a Šufliarsky sú presvedčený, že motívom objednávky bola ich práca a Lipšic je presvedčený, že objednávateľom bol podnikateľ Marian K.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Dolnokubínsky primátor Ján Prílepok má obavu, ako budú kapacitne zvládať otestovať ľudí, ktorí aktuálne čakajú v zástupoch pred odbernými miestnosťami v meste. Mnohí obyvatelia sa podľa neho rozhodli prísť na testovanie na COVID-19 už v piatok, keďže od soboty bude pre ľudí bez negatívneho testu platiť prísnejší režim.

Inzercia

Inzercia