Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. september 2020, 12:09

Greta Thunbergová a ďalší aktivisti obnovili protestné zhromaždenia

Thunbergová vo štvrtok na Twitteri oznámila, že protesty budú pokračovať 25. septembra.

Švédska klimatická aktivistka Greta Thunbergová a ďalší demonštranti sa v piatok zhromaždili pred budovou švédskeho parlamentu v Štokholme, aby žiadali výraznejšie kroky v boji proti klimatickej kríze. Informovala o tom agentúra DPA.

"Dnes je náš celosvetový deň klimatickej akcie a protestujeme na viac ako 3100 miestach," napísala Thunbergová na Twitteri.

Pripomenula, že vo Švédsku sú z dôvodu pandémie koronavírusu zakázané zhromaždenia viac ako 50 ľudí, preto sa demonštranti podľa jej slov prispôsobujú.

Aktivity hnutia Piatky za budúcnosť (Fridays for Future), ktoré Thunbergová založila, sa počas predchádzajúcich mesiacov z dôvodu pandémie konali v on-line priestore.

Thunbergová vo štvrtok na Twitteri oznámila, že protesty budú pokračovať 25. septembra. Klimatickí aktivisti na celom svete podľa DPA v piatok vychádzajú v piatok do ulíc a žiadajú zintenzívnenie boja proti klimatickej kríze. V Nemecku sa má uskutočniť viac ako 400 zhromaždení a demonštrácií.

Švédska aktivistka Thunbergová sa stala známou po tom, ako od augusta 2018 denne protestovala pred švédskym parlamentom, pričom žiadala, aby politici urobili viac v boji proti klimatickej zmene.

Mladých ľudí na celom svete tým inšpirovala k vlne protestov známych ako "Piatky za budúcnosť".

Thunbergová neskôr vystúpila na pôde OSN i počas zasadnutia Svetového ekonomického fóra (WEF) vo švajčiarskom Davose.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 8 minútami

Šéf Smeru-SD Robert Fico požiadal voličov strany, aby rešpektovali inštrukcie vlády, ktoré vo štvrtok prijala. "Chceme požiadať našich voličov, aby brali na zreteľ, že je to situácia, keď sa treba chrániť, keď treba byť ohľaduplnými. V tomto duchu sa budeme správať aj my poslanci za stranu Smer-SD."

pred 32 minútami

Dvadsať prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry vyzvalo obvineného Dušana Kováčika na okamžité odstúpenie z funkcie špeciálneho prokurátora. Dušan Kováčik má od štvrtka dočasne pozastavený výkon funkcie. Rozhodla o tom prvá námestníčka generálneho prokurátora Viera Kováčiková.

Inzercia

Inzercia