Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. september 2020, 05:54

Nemeckí vedci identifikovali „vysoko účinné protilátky“ na boj s koronavírusom

Podané protilátky by mohli poskytnúť okamžitú ochranu a pôsobiť preventívne či dokonca mať pozitívny vplyv aj na už infikované osoby.

Berlínski vedci izolovali z krvi ľudí, ktorí prekonali nákazu novým koronavírusom, takmer 600 rozličných protilátok a niekoľké z nich umelo reprodukovali. Prvé výskumy ukázali, že tieto "vysoko účinné" protilátky dokázali pomôcť aj nakazeným osobám. Informoval o tom vo štvrtok nemecký denník Die Welt.

Podané protilátky by mohli poskytnúť okamžitú ochranu a pôsobiť preventívne či dokonca mať pozitívny vplyv aj na už infikované osoby. Protilátky sa podľa zistení vedcov totiž naviažu na vírus a bránia mu v tom, aby prenikol do buniek a rozmnožoval sa v nich.

Vedci z nemocnice Charité a z Nemeckého centra pre neurodegeneratívne ochorenia skúmajú aktuálne vývoj takzvaného pasívneho očkovania, ako vo štvrtok uviedli predstavitelia berlínskej Charité.

Rozdiel medzi aktívnym a pasívnym očkovaním spočíva v tom, že pri pasívnom spôsobe sú ľuďom podávané už vopred hotové protilátky, ktoré sa po určitom čase rozložia. Nezabezpečujú teda spravidla takú trvalú ochranu ako aktívne očkovanie. Ich výhodou však je, že účinok nastane okamžite, zatiaľ čo pri aktívnom očkovaní sa musia protilátky v tele najprv vytvoriť.

Doterajšie pokusy na škrečkoch potvrdili účinnosť týchto protilátok. "Keď sa protilátky podali po infikovaní sa, mali škrečky nanajvýš mierne symptómy ochorenia," vysvetlil koordinátor tohto výskumného projektu Jakob Kreye. Pri preventívnom podaní protilátok zase hlodavce neochoreli vôbec.

Pre klinický vývoj sú podľa Charité mimoriadne sľubné najmä tri doteraz identifikované protilátky. Okrem starostlivosti o nakazené osoby by sa mohli využívať na preventívnu ochranu zdravých ľudí, ktorí sa dostali do kontaktu s osobou infikovanou koronavírusom.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 2 hodinami

Ministerstvo školstva posúdi zákonnosť odvolania rektora Miroslava Fikara po tom, čo mu Akademický senát STU doručí návrh na jeho odvolanie. Dovtedy je podľa rezortu školstva bezpredmetné sa k nemu vyjadrovať. 

pred 2 hodinami

V americkom Chicagu obvinili dve ženy z toho, že pobodali ochrankára obchodu, keď ich požiadal o nasadenie rúška a použitie dezinfekcie na ruky. Sestry vo veku 21 a 18 rokov vinia, že v nedeľu večer 27-krát nožom pobodali 32-ročného ochrankára. Ženám nariadili väzbu bez možnosti prepustenia na kauciu.

pred 2 hodinami

Prehľad udalostí v stredu 28. októbra

  • Vláda rokuje od 6.00 o opätovnom zavedení pandemických dávok i zmeny v projekte Prvá pomoc.
  • Rokovanie Rady Rozhlasu a televízie Slovenska.
  • V Česku si pripomínajú 102 rokov od vzniku samostatného československého štátu.
  • Predsedníčka Eurokomisie Ursula von der Leyenová sa vyjadrí k novým opatreniam v boji proti pandémii.
pred 12 hodinami

Skratka ROR sa pamätá ľahko. Pritom by sme v súvislosti s prevenciou nákazy koronavírusom mali radšej hovoriť o „RORCH“. Teda: rúško, odstup, umývanie rúk a... chudnutie. Lukáš Krivošík píše, prečo môže štíhlosť v pandémii prispieť k prevencii nákazy alebo aspoň k ľahšiemu priebehu ochorenia.

Inzercia

Inzercia