Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
04. október 2015

V Bratislave si pripomenuli jednu z najvýznamnejších bitiek 17. storočia

Rinčanie zbraní, výbuchy z diel či prenikavý zvuk bubnov. To všetko sa včera nieslo centrom Bratislavy. V Sade Janka Kráľa si totiž priaznivci histórie pripomenuli jednu z najvýznamnejších vojenských udalostí 17. storočia, a to Bitku pri Viedni z roku 1683. Ľudia okrem rekonštrukcie bojov mohli navštíviť aj samotné dobové vojenské tábory, v ktorých nechýbali ani vojaci v historických uniformách.

"Týmto podujatím chceme upozorniť na jednu z významných udalostí stredoeurópskych dejín, ktorou bolo obliehanie Viedne Osmanmi. Bola to jedna z najväčších zlomových udalostí, pretože sa vtedy podarilo zastaviť expanziu Osmanskej ríše," povedal pre TASR Maroš Mačuha z Bratislavského okrášľovacieho spolku, ktorý túto spomienkovú akciu spolu so spoločnosťou Fringia zorganizovali. Podľa Mačuhu ich zámerom je oživiť tradíciu, keďže si túto udalosť dlhé roky pripomínali obyvatelia Prešporka, a preto chcú toto podujatie zorganizovať aj budúci rok. "Veríme, že sa nám z toho podarí urobiť jedinečnú jesennú akciu na úrovni Korunovačných slávností," poznamenal Mačuha.

Obyvatelia i návštevníci Bratislavy včera mohli obdivovať slávnostný pochod účastníkov rekonštrukcie slávnej bitky Starým Mestom. Na Hviezdoslavovom námestí sa následne konal mustrunk - prehliadka oddielov skupín vojenskej histórie. Podvečer sa v Sade Janka Kráľa odohrala komentovaná rekonštrukcia Bitky pri Viedni. Proti sebe sa postavili osmanskí vojaci a na druhej strane poľsko-rakúsko-nemecké sily, takzvaná Svätá liga. 

Diváci si tak mohli vychutnať ukážky bojov z doby obliehania Viedne v roku 1683 a spoznať bojovú virtuozitu poľských "okrídlených" husárov, ktorí v tom čase výrazne oslabili obranu osmanských síl. Pozornosť pútala aj orientálna čajovňa a turecká kaviareň. "Som milo prekvapená. Prechádzala som len cez sad a napokon som tu zostala takmer celé popoludnie. Vďaka tomu, že boje boli komentované, som sa toho veľa dozvedela," povedala pre TASR Zuzana z Bratislavy. Rodina z neďalekého Pezinka sa na včerajšej akcii páčila najmä jej autentickosť. "Mám rád históriu, ale je rozdiel čítať o nej v knihách alebo sledovať ju v televízii, ako vidieť ľudí v dobových uniformách a počuť rinčanie kovov i výbuchy z diel naživo," poznamenal pre TASR Pavol.

V Sade Janka Kráľa sa včera odohral aj historicko-kultúrny festival Bratislava 1619, ktorého organizátorom bola Skupina historického šermu Banderium. Ľuďom priblížil vojenskú bitku, ktorá sa odohrala na brehu Dunaja pod Bratislavou 14. októbra 1619. Ľudia mohli vďaka festivalu obdivovať aj dobový vojenský sprievod.

Bitka pri Viedni, ktorá sa odohrala 11. až 12. septembra 1683, bola jednou z hlavných bitiek medzi Habsburgovcami a Osmanskou ríšou. Viedeň bola v tom čase počas dvoch mesiacov obliehaná osmanskými vojskami. Tesne pred kapituláciou mesto bránilo zhruba 5000 obrancov z pôvodných 15.000. Na pomoc Viedni však prišli spojené sily z Nemecka a Poľska, na čele s poľským kráľom Jánom III. Sobieskim. Bitku napokon vyhrali poľsko-rakúsko-nemecké sily. 
 

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.