Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
24. september 2020

Rodičovský bonus

Matky sú za deti pokutované, zmena bude ťažká

Milan Krajniak prišiel na ministerstvo s misiou odmeniť rodiny za deti, jeho plán však bude realizovateľný iba veľmi ťažko.
 

Matky sú za deti pokutované, zmena bude ťažká

FOTO TASR – Radovan Stoklasa

Ak má žena dieťa, jej starobný dôchodok bude určite nižší, ako keby ho nemala. V prípade, že ich má viac, bude jej budúca situácia ešte horšia. Súčasné nastavenie dôchodkového systému tak rodinám nepraje a rodičov de facto pokutuje za to, že mu zabezpečia ďalších prispievateľov vo forme detí.

Zdalo by sa tak, že štát chce docieliť, aby bolo detí čoraz menej, stratégia by pritom mala byť presne opačná. Jedna demografická štúdia za druhou totiž ukazujú, že Slováci majú čoraz menej detí a Slovensko čaká vymieranie. To so sebou prinesie veľké problémy a štát by sa tak mal ľudí snažiť povzbudiť v tom, aby deti mali.

Situáciu sa v rámci dôchodkovej reformy rozhodol riešiť minister práce Milan Krajniak a na pomoc si prizval Vladimíra Palka. Ten totiž na tento problém poukazuje už roky a ešte ako poslanec za KDH prišiel v roku 2010 v parlamente s návrhom, vďaka ktorému by deti mohli priamo prispievať na dôchodky svojim rodičom. No a práve tento návrh teraz ožil a ešte v rámci tohto roka by malo ministerstvo práce ukázať, ako by systém mohol fungovať.

Presné detaily známe nie sú, Krajniak však v nedávnom rozhovore v Postoj TV vysvetlil, že v zásade pracujú s dvomi modelmi. Tým prvým je ten, ktorý už pred desiatimi rokmi navrhoval Palko. Časť z odvodov detí by tak mohla ísť priamo na účet ich rodičov. V roku 2010 Palko konkrétne navrhoval, aby išlo o dva percentuálne body z odvodov pre matku a dva pre otca. Aktuálne putuje z celkovej ceny práce zamestnanca na starobné poistenie 18 percent. V prípade, že by teda potomok zarábal priemernú mzdu, každý z rodičov by si polepšil o 22 eur mesačne. Ak potom zarába minimálnu mzdu, bolo by to 11 eur.

Druhou skloňovanou alternatívou je takzvaný asignačný model, ktorý môže čitateľ poznať z podpory neziskových organizácií. Každý občan môže pri podávaní daňového priznania poslať – asignovať – dve percentá zo svojich daní konkrétnej nadácii či občianskemu združeniu. Niečo podobné by mohlo fungovať aj v rámci rodičovského bonusu, realizácia tohto variantu by však bola komplikovanejšia.

Nápad je to síce dobrý a stav, keď sú rodičia systémom akoby trestaní za to, že majú deti, je potrebné čo najrýchlejšie odstrániť, odborníci však poukazujú na to, že rodičovský bonus so sebou prinesie veľké množstvo problémov a nových nespravodlivostí.

Peňazí je málo, už teraz chýbajú miliardy

I keď to bežný dôchodca zatiaľ nepociťuje, náš dôchodkový systém má veľký problém. Celý systém funguje tak, že Sociálna poisťovňa združuje všetky príspevky z odvodov na starobné poistenie do jedného veľkého fondu a z neho potom vypláca penzie aktuálnym dôchodcom.

Realita je však taká, že výdaje vysoko prevyšujú príjmy fondu a na dôchodky sa tak každoročne minie viac prostriedkov, ako do fondu príde. V minulom roku napríklad do fondu starobného poistenia pritieklo 4,1 miliardy eur, no výdavky boli o polovicu vyššie. Tento nedostatok sa zatiaľ pláta prebytkami z iných fondov, je však jasné, že to je dlhodobo neudržateľné.

Ak by sa zaviedol systém rodičovského bonusu cez priame príspevky z odvodov, situácia by bola ešte komplikovanejšia. Časť z peňazí, ktoré teraz idú do pomyselného spoločného mešca, by sa totiž presmerovala priamo rodičom na extra príspevok. Tieto peniaze by však potom chýbali pri financovaní starobných dôchodkov všeobecne. Pre ilustráciu, ak by sa napríklad príspevok do tohto fondu znížil iba o dva percentuálne body, čo je o polovicu menej, ako Palko navrhoval v roku 2010, spôsobilo by to každoročne výpadok približne vo výške 500 miliónov eur.

No a tieto peniaze by tak Sociálna poisťovňa musela odniekiaľ dodatočne získať, aby mohla aj naďalej vyplácať starobné dôchodky. To by sa dalo vyriešiť napríklad tak, že by štát každoročne Sociálnej poisťovni posielal peniaze zo štátneho rozpočtu. Aj štát by však tieto peniaze navyše musel odniekiaľ získať. No a na to má iba dve možnosti: zvýšiť dane alebo sa čoraz viac zadlžovať.

To, ako bude systém vyzerať a koľko peňazí navyše bude potrebných, však zatiaľ nie je známe a odvinie sa od dôchodkovej reformy.

Na zavedení rodičovského bonusu sa bude musieť Milan Krajniak (vpravo) dohodnúť aj s ministrom financií Eduardom Hegerom. FOTO TASR – Martin Baumann

Boj za spravodlivosť prinesie novú nespravodlivosť

Rodičovský bonus síce chce vniesť do súčasného sociálneho systému väčšiu spravodlivosť, no jeho zavedenie by so sebou nevyhnutne prinieslo novú nespravodlivosť, a to hneď v niekoľkých oblastiach.

Inzercia

Na jednej strane, nie každé dieťa by bolo rovnako cenné. Ak by totiž rodičovský bonus fungoval cez poukazovanie časti daní či odvodov, rodičia detí, ktoré zarábajú viac, by dostali aj viac peňazí. Odvody sa počítajú ako percento zo mzdy, no a čím je teda mzda vyššia, tým by bol aj príspevok na dôchodok rodiča vyšší. Je to však spravodlivé? Ak sa napríklad deti rozhodnú pre povolanie učiteľa či zdravotnej sestry, budú tým preukazovať veľkú službu spoločnosti, zároveň by to však znamenalo, že by svojim rodičom mohli prispieť omnoho menej ako ľudia pracujúci v súkromnej sfére.

Okrem toho, ak má rodina iba dcéry, rodičovský bonus by bol tiež nižší, keďže ženy majú na Slovensku v priemere o 20 percent menšie platy ako muži. Výhodnejšie by teda bolo mať synov ako dcéry. No a zároveň z pohľadu rodičovského bonusu by mali mať cenu iba zdravé deti, ktoré budú platcami odvodov.

Ďalším zásadným problémom by boli rodičia, ktorých deti odišli pracovať do zahraničia. V niektorých regiónoch Slovenska to je pre ľudí často jedna z mála možností, ako uživiť svoju rodinu. Ich rodičia tak síce deti mali, aj ich vychovali, no nemali by na bonus nárok. Nejde pritom o malú skupinu ľudí, aktuálne v zahraničí pracuje okolo 300-tisíc Slovákov. To znamená 600-tisíc matiek a otcov bez nároku na prípadný rodičovský bonus. A to naozaj nie je zanedbateľná skupina.

Práve tieto aspekty podľa odborníka na dôchodky z Univerzity Mateja Bela Jána Šeba robia návrh nepriechodným. „Ak by sme to zaviedli, verte, že sa nájde veľká skupina právnikov, ktorá by to napadla na Ústavnom súde,“ skonštatoval.

Mohli by sa zároveň ozvať ľudia, ktorí majú vysoký príjem a prispievajú teda do Sociálnej poisťovne omnoho viac, ako z nej na rôznych dávkach dostávajú. Tí totiž bez ohľadu na to, či majú alebo nemajú deti, výrazným dielom prispievajú k fungovaniu nášho sociálneho systému, nemajú však za to špeciálne benefity.

Nájde Sociálna poisťovňa rodičov?

Podľa Šeba bude už aj samotná technická realizácia prípadného rodičovského bonusu veľkým problémom. Sociálna poisťovňa, cez ktorú by sa musel realizovať, totiž eviduje údaje o jednotlivcoch, s týmto návrhom by však po novom musela vedieť nadväzovať vzťahy medzi jednotlivými poistencami.

Na to, či vôbec má záznamy o rodinných prepojeniach, sme sa pýtali samotnej inštitúcie, jej hovorca Peter Višváder však na otázku neodpovedal. K prípadnej realizácii rodičovského bonusu iba uviedol, že keďže je celá záležitosť iba v rovine záveru, nevedia sa k veci zatiaľ vyjadriť.

To, že Sociálna poisťovňa a jej informačné systémy nie sú dokonalé a iba ťažko reagujú na zmeny, však pravidelne ukazujú problémy pri zavádzaní nových zákonov. Pri zmenách v minimálnych dôchodkoch sa zákon musel na poslednú chvíľu meniť, inak by ich poisťovňa nedokázala prepočítať, a viaceré väčšie reformy museli byť o niekoľko rokov posunuté, aby sa na ne inštitúcia dokázala pripraviť.

Práve toto by však mohla byť oblasť, na ktorú by sa dali použiť peniaze z Európskej únie určené na obnovu ekonomiky po koronavíruse. Otázne je, ako dlho by táto príprava systému trvala a či by vôbec rodičovský bonus ešte stihol začať fungovať v tomto volebnom období.

Štát môže podporiť rodičovstvo aj cez platenie odvodov rodičov. FOTO TASR – Michal Svítok

Treba opraviť materskú dovolenku

Rodičovský bonus sa snaží riešiť nespravodlivý stav, keď majú rodičia kvôli výchove detí nižšie dôchodky. Treba však vyriešiť hlavne príčinu, kvôli ktorej k znižovaniu dôchodkov prichádza. Keď je totiž žena alebo muž na rodičovskej dovolenke, poistné za nich platí štát, no nie podľa toho, koľko zarábali pred nástupom na ňu, ale ráta sa pre všetkých rovnako, zo 60 percent priemernej mzdy. Tým sa rodičia dostávajú takmer na úroveň minimálnej mzdy. No a čím dlhšie na rodičovskej dovolenke sú, tým väčší je ich prepad.

Ako upozornil Šebo, tento stav má pritom jednoduché riešenie. Ak si štát naozaj cení ľudí, ktorí sa rozhodli mať deti, môže to dokázať tým, že počas obdobia, v ktorom sa budú venovať starostlivosti o potomkov, za nich bude platiť vyššie odvody do Sociálnej poisťovne. Ak by štát veľmi chcel, môže dokonca obyvateľov odmeňovať za to, že sa budú venovať deťom a počas rodičovskej dovolenky im platiť vyššie odvody, ako by platili v zamestnaní. Úplne by však stačilo, ak by ich platil vo výške odvodov z priemernej mzdy. Ani táto zmena by však nebola zadarmo a pre štátnu kasu by znamenalo toto opatrenie veľký výdavok. Na rozdiel od rodičovského bonusu by však riešil príčinu, a nie iba dôsledok nespravodlivosti dôchodkového systému. 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame