Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. september 2020, 11:50

Poslanci vyslovili súhlas s rámcovou dohodou medzi EÚ a Austráliou

Rámcová dohoda posilňuje podľa predkladacej správy partnerstvo medzi Austráliou a EÚ, prehlbuje spoluprácu v širokej škále oblastí spoločného záujmu a podporuje spoločné hľadanie riešení výziev na regionálnej aj globálnej úrovni.

Národná rada SR vyslovila súhlas s Rámcovou dohodou medzi Európskou úniou a jej členskými štátmi na jednej strane, a Austráliou na strane druhej. Poslanci o tom rozhodli vo štvrtkovom hlasovaní.

Rámcová dohoda posilňuje podľa predkladacej správy partnerstvo medzi Austráliou a EÚ, prehlbuje spoluprácu v širokej škále oblastí spoločného záujmu a podporuje spoločné hľadanie riešení výziev na regionálnej aj globálnej úrovni. "Za kľúčové oblasti spolupráce je možné považovať zahraničnopolitické a bezpečnostné otázky vrátane boja proti terorizmu a boja proti nedovolenému obchodovaniu so zbraňami, ako aj spolupráce za účelom zabezpečenia medzinárodnej bezpečnosti, osobitne v rámci kybernetického priestoru, humanitárna pomoc a globálny rozvoj," píše sa v správe.

Dohoda predstavuje takzvanú zmiešanú úniovú zmluvu, čiže medzinárodnú zmluvu, ktorá pokrýva oblasť spoločných právomocí EÚ a jej členských štátov.

Z hľadiska slovenského zmluvného práva je dohoda medzinárodnou zmluvou prezidentskej povahy. Národná rada SR rozhodla, že dohoda je medzinárodnou zmluvou, ktorá má prednosť pred zákonmi.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 2 hodinami

Dolnokubínsky primátor Ján Prílepok má obavu, ako budú kapacitne zvládať otestovať ľudí, ktorí aktuálne čakajú v zástupoch pred odbernými miestnosťami v meste. Mnohí obyvatelia sa podľa neho rozhodli prísť na testovanie na COVID-19 už v piatok, keďže od soboty bude pre ľudí bez negatívneho testu platiť prísnejší režim.

Inzercia

Inzercia