Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. september 2020, 10:15

Európska únia odmieta uznať Alexandra Lukašenka za prezidenta Bieloruska

Medzi prvými, ktorí toto svoje rozhodnutie oznámili, boli pobaltské štáty Lotyšsko, Litva a Estónsko. Neskôr sa k nim pridali Nemecko, Česko a Slovensko. Za legitímneho prezidenta Lukašenka neuznávajú ani Spojené štáty.

Európska únia odmieta uznať Alexandra Lukašenka za prezidenta Bieloruska, pretože výsledky augustových volieb a jeho stredajšia inaugurácia nemali demokratickú legitimitu. Vo štvrtok to oznámil šéf diplomacie EÚ Josep Borrell, ktorého citovala tlačová agentúra AFP.

"Európska únia neuznáva sfalšované výsledky volieb. Na základe tohto princípu nemá takzvaná 'inaugurácia' z 23. septembra 2020 a nový mandát, na ktorý si nárokuje Alexandr Lukašenko, nijakú demokratickú legitimitu," povedal Borrell.

Lukašenka ako legitímneho prezidenta Bieloruskej republiky napriek jeho inaugurácii neuznalo už v stredu viacero krajín Európskej únie. Medzi prvými toto svoje rozhodnutie oznámili pobaltské štáty Lotyšsko, Litva a Estónsko, ku ktorým sa pridali Nemecko, Česko a Slovensko. Za legitímneho prezidenta Lukašenka neuznávajú ani Spojené štáty.

Krátko po tom, ako bieloruská štátna tlačová agentúra BelTA zverejnila v stredu informáciu, že Lukašenko zložil prezidentský sľub, sa na viacerých miestach metropoly Minsk vytvorili spontánne protestné zhromaždenia proti staronovej hlave štátu. V niektorých mestských častiach ľudia vytvárali takzvané reťaze solidarity.

Bieloruská polícia následne zatkla viac ako 150 demonštrantov, ktorí vyšli do ulíc na protest proti utajovanej inaugurácii prezidenta Lukašenka znovuzvoleného v sporných augustových voľbách. Napísala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na ľudskoprávne centrum Viasna.

Protestné akcie v stredu večer prebiehali okrem hlavného mesta Minsk aj v ďalších mestách vrátane Mahiľova, Vicebska či Brestu na juhu krajiny a zúčastnili sa na nich tisíce ľudí, mnohí s vlajkami vo farbách bieloruskej opozície.
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 56 minútami

NAKA zatkla vplyvného bratislavského právnika Zoroslava Kollára, informuje Denník N. Zatýkanie má súvisieť s výpoveďou bývalého sudcu Vladimíra Sklenku, ktorý teraz spolupracuje s políciou. Ten Kočnerovi opisoval spory, v ktorých sa Kollár za úplatky snažil ovplyvniť súdy.

pred hodinou

Turecko kritizuje karikatúru prezidenta Erdogana, ktorá vyšla na dnešnej obálke Charlie Hebdo. Podľa šéfa Erdoganovho komunikačného oddelenia ide o prejav „šírenia kultúrneho rasizmu a nenávisti“. Karikatúra zobrazuje tureckého prezidenta v bielom tričku a spodkoch, ako drží plechovku s nápojom a sedí vedľa ženy v islamskom hidžábe.

pred 3 hodinami

Ministerstvo školstva posúdi zákonnosť odvolania rektora Miroslava Fikara po tom, čo mu Akademický senát STU doručí návrh na jeho odvolanie. Dovtedy je podľa rezortu školstva bezpredmetné sa k nemu vyjadrovať. 

Inzercia

Inzercia