Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. september 2020, 10:06

Koronavírus

Na Slovensku v stredu pribudlo rekordných 360 nových prípadov

Na Slovensku v stredu pribudlo rekordných 360 nových prípadov

FOTO TASR – František Iván

Nárast zaznamenali z 5213 testov. Najviac nových nakazených hlási okres Komárno.

Na Slovensku v stredu pribudlo 360 nakazených novým koronavírusom, ide o nový rekord v počte prírastkov ochorenia za deň.

Nárast zaznamenali z 5213 otestovaných vzoriek. Celkový počet doteraz identifikovaných prípadov stúpol na 7629.

Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webovej stránke covid-19.nczisk.sk.

Kde pribudli nové prípady

Ministerstvo zdravotníctva na sociálnej sieti informovalo, že pozitívne testovaných bolo 178 žien a 182 mužov vo veku od jedného do 100 rokov. Najviac prípadov pribudlo v okrese Komárno (58) a v okrese Bratislava (42).

V okrese Námestovo identifikovali 20 prípadov, viac ako desať pozitívnych vzoriek zaznamenali v okresoch Liptovský Mikuláš (17), Trnava (16), Bardejov (15), Tvrdošín (14), Poprad (11), Senec (11), Skalica (11) a Stará Ľubovňa (11). Za okres Trenčín hlásia desať prípadov, po deväť z okresov Prešov a Prievidza, sedem prípadov zaznamenali v okresoch Košice a Trebišov. V okrese Banská Bystrica, Dunajská Streda a Žilina pribudlo šesť prípadov, po päť pozitívnych vzoriek zaznamenali v okrese Kežmarok, Nitra a Sobrance.

Štyri prípady boli v okresoch Piešťany, Považská Bystrica, Senica, Topoľčany, po tri prípady v okresoch Dolný Kubín, Lučenec, Nové Mesto nad Váhom. Po dva prípady mali okresy Brezno, Hlohovec, Humenné, Ilava, Levice, Myjava, Partizánske, Ružomberok, Spišská Nová Ves, Veľký Krtíš, jeden prípad zaznamenali okresy Bytča, Čadca, Detva, Košice a okolie, Levoča, Malacky, Martin, Nové Zámky, Pezinok, Revúca, Rimavská Sobota, Rožňava, Vranov nad Topľou a Zvolen.

V nemocniciach je hospitalizovaných 141 pacientov, potvrdené ochorenie COVID-19 má 119 z nich. Na jednotke intenzívnej starostlivosti je 14 osôb, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 11 pacientov.

Od začiatku vypuknutia ochorenia sa v krajine urobilo 428 308 laboratórnych testov. Počet potvrdených úmrtí v súvislosti s ochorením COVID-19 ostal nezmenený - 41.

V stredu pribudlo aj 90 vyliečených, z ochorenia sa doteraz zotavilo 3978 pacientov. Slovensko aktuálne eviduje 3610 aktívnych prípadov ochorenia.

Inzercia

Zrejme prídu nové opatrenia

Premiér Igor Matovič a minister zdravotníctva Marek Krajčí v stredu avizovali sprísnenie opatrení. Dnes by malo konzílium epidemiológov a v piatok pandemická komisia vlády, ktorá odporučí vláde nové opatrenia. 

Sprísniť by sa mal aj režim na hraniciach. Vláda do piatka rozhodne, či budú Maďarsko a Rakúsko zaradené k červeným krajinám. Krajčí vraví, že epidemiologická situácia v nich nie je dobrá a neodporúča tam cestovať. 

V polovici októbra očakávajú odborníci podľa jeho slov 260 až 450 prípadov nákazy denne. Každý týždeň stúpa počet infikovaných o dvadsať percent. Reprodukčné číslo na Slovensku je momentálne 1,15. Kapacity jednotlivých úradov verejného zdravotníctva ministerstvo zdravotníctva sleduje.

Rovnako aj kapacity jednotlivých úradov verejného zdravotníctva. „V niektorých už bola naplnená alebo prekročená, ale zatiaľ nemáme prípad, že by regionálny úrad verejného zdravotníctva povedal, že si nestíha vykonávať prácu,“ uviedol Krajčí.

Poznamenal, že už počas leta realizovali nábory a kapacity sa snažia posilňovať. Pripustil však, že stav sa môže zhoršiť.

Premiér Igor Matovič očakáva, že odborníci navrhnú opatrenia, ktoré budú logické, prijateľné pre ľudí a odborníci ich budú vedieť vysvetliť. Vláda podľa predsedu vlády nezanedbala prípravu na druhú vlnu. Vďaka rúškovej kultúre vďačíme za zatiaľ dosiahnuté výsledky v rámci pandémie.

Matovič si myslí, že situáciu ešte máme pod kontrolou, ale počet 300 prípadov prekračuje hranicu, na základe čoho nechce nechať situácii voľný priebeh a chce sa o ňu viac zaujímať. Nové opatrenia by sme podľa neho nepotrebovali, keby sme dodržiavali tie, ktoré máme. Tretina ľudí ich však podľa Matoviča ignoruje.

Dnes treba vedieť

pred 2 hodinami

Dolnokubínsky primátor Ján Prílepok má obavu, ako budú kapacitne zvládať otestovať ľudí, ktorí aktuálne čakajú v zástupoch pred odbernými miestnosťami v meste. Mnohí obyvatelia sa podľa neho rozhodli prísť na testovanie na COVID-19 už v piatok, keďže od soboty bude pre ľudí bez negatívneho testu platiť prísnejší režim.

Inzercia

Inzercia