Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
23. september 2020, 16:13

Cichanovská označila Lukašenkovu inauguráciu za frašku a za odchod do dôchodku

Cichanovská označila Lukašenkovu inauguráciu za frašku a za odchod do dôchodku

Alexandr Lukašenko. FOTO TASR/AP

Podľa ministra zahraničia Ivana Korčoka sa Lukašenko stáva pre Slovensko nelegitímnym lídrom. Lukašenka za prezidenta neuznáva ani Nemecko a Česko.

Kandidátka augustových prezidentských volieb v Bielorusku Sviatlana Cichanovská považuje stredajšiu utajenú inauguráciu Alexandra Lukašenka do funkcie hlavy štátu za frašku.

"V skutočnosti dnes Lukašenko odišiel do dôchodku," povedala Cichanovská podľa agentúry Interfax vo svojom videoposoltsve zverejnenom na sociálnych sieťach. V praxi to znamená, že Lukašenkove rozkazy adresované tzv. silovým zložkám, nie sú legitímne a "nemôžu byť vykonané". Zároveň sa označila za "jediného vodcu zvoleného bieloruským ľudom".

Podľa Cichanovskej európske krajiny podporujú požiadavky na zastavenie násilia v Bielorusku, prepustenie politických väzňov a usporiadanie nových spravodlivých a transparentných volieb. Sú tiež pripravené poskytnúť Bielorusku skutočnú pomoc, uviedla s tým, že existujú "investičné balíčky", s ktorými sa počíta "po víťazstve demokracie".

Lukašenko sa v stredu na šieste obdobie po sebe ujal funkcie bieloruského prezidenta. Inauguračný ceremoniál sa konal v Paláci nezávislosti v Minsku a nebol vopred oznámený.

Podľa štátnej agentúry BelTA bolo na slávnostnú inauguráciu pozvaných niekoľko stoviek ľudí vrátane popredných štátnych úradníkov, poslancov Snemovne reprezentantov a členov Rady republiky, ako aj zástupcov štátnych médií a osobností z vedy, kultúry a športu.

Lukašenko sa stáva pre Slovensko, Česko a Nemecko nelegitímnym lídrom

Inaugurácia Alexandra Lukašenka je bodkou za zmanipulovanými nelegitímnymi voľbami, ktoré prebehli v auguste v Bielorusku. Pre Slovensko sa tak stáva nelegitímnym lídrom. Uviedol to minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS) po stredajšom rokovaní vlády.

"Prezident Lukašenko len potvrdil celý svoj prístup k vlastným občanom, ktorí protestujú a žiadajú o slobodnú voľbu," povedal Korčok. Vyzval, aby sa prestalo s násilím páchaným na protestujúcich občanoch Bieloruska.

Bieloruský prezident sa tak týmto podľa Korčoka dostal na čelo sankčného zoznamu. Minister verí, že Európska únia zareaguje v tomto prípade veľmi rýchlo.

Ani nemecká vláda po nečakanej inaugurácii neuznáva Alexandra Lukašenka ako bieloruského prezidenta. Inaugurácia, ktorá sa konala v Paláci nezávislosti v hlavnom meste Minsk, nebola legitímna, povedal v stredu v Berlíne hovorca nemeckej vlády Steffen Seibert.

Inzercia

Seibert podľa agentúry Reuters zopakoval, že prezidentské voľby v Bielorusku z 9. augusta neboli ani slobodné, ani demokratické. Vyzval tiež na okamžité zastavenie tvrdých zásahov bezpečnostných zložiek voči pokojným demonštrantom, prepustenie politických väzňov a začatie dialógu s opozíciou.

Zároveň v mene nemeckej vlády vyjadril ľútosť nad tým, že ministri zahraničných vecí členských štátov EÚ sa zatiaľ nedohodli na sankciách voči Bielorusku. "Naším cieľom je a aj zostane, aby sme čo najskôr prijali takéto reštriktívne opatrenia," povedal Seibert.

Uvalenie sankcií voči Bielorusku zablokoval naposledy Cyprus, ktorý tento krok vysvetlil tým, že chce dosiahnuť uvalenie sankcií EÚ aj voči Turecku, ktoré v sporných vodách na východe Stredozemného moria vykonáva prieskum ložísk zemného plynu.

Šieste funkčné obdobie Lukašenka kritizovalo aj Česko. "Voľby v Bielorusku neprebehli slobodne a férovo. Preto nie sú ich výsledky legitímne, preto nie je legitímna ani dnešná inaugurácia Alexandra Lukašenka. Bieloruská občianska spoločnosť má plnú podporu Česka. Bielorusi si zaslúžia slobodu," napísal na Twitteri český minister zahraničných vecí Tomáš Petříček.

Prezidentské voľby sa v Bielorusku konali 9. augusta. Podľa výsledkov zverejnených Ústrednou volebnou komisiou Lukašenka volilo 80,1 percenta voličov, zatiaľ čo jeho hlavnú oponentku Cichanovskú podporilo 10,12 percenta hlasujúcich.

Od vyhlásenia kontroverzných výsledkov prezidentských volieb sa v Bielorusku konajú protestné zhromaždenia, pri ktorých dochádza k masovému zatýkaniu ich účastníkov i k prípadom použitia neprimeranej sily zo strany polície. Potýčky si vyžiadali už desiatky zranených a niekoľko obetí na životoch.

Európsky parlament prijal uznesenie o situácii v Bielorusku, v ktorom neuznáva výsledky prezidentských volieb a odsudzuje bieloruské orgány za násilné potlačenie pokojných protestov. Lukašenko je pri moci od roku 1994.

Dnes treba vedieť

pred 2 hodinami

Najviac hlasov oproti prvému čítaniu stratil návrh Anny Záborskej v „domácom“ klube OĽaNO (12) a medzi kotlebovcami (5). Postoj zmenili aj lídri, v júlovom hlasovaní návrh podporil napríklad Boris Kollár i Juraj Šeliga. Teraz sa Kollár zdržal, Šeliga nehlasoval. Kotleba bol dnes neprítomný.

Inzercia

Inzercia