Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
23. september 2020, 14:40

Lukašenko sa stáva pre Slovensko nelegitímnym lídrom, vyhlásil Korčok

Minister verí, že Európska únia zareaguje v tomto prípade veľmi rýchlo.

Inaugurácia Alexandra Lukašenka je bodkou za zmanipulovanými nelegitímnymi voľbami, ktoré prebehli v auguste v Bielorusku. Pre Slovensko sa tak stáva nelegitímnym lídrom.

Uviedol to minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS) po stredajšom rokovaní vlády.

"Prezident Lukašenko len potvrdil celý svoj prístup k vlastným občanom, ktorí protestujú a žiadajú o slobodnú voľbu," povedal Korčok. Vyzval, aby sa prestalo s násilím páchaným na protestujúcich občanoch Bieloruska.

Bieloruský prezident sa tak týmto podľa Korčoka dostal na čelo sankčného zoznamu. Minister verí, že Európska únia zareaguje v tomto prípade veľmi rýchlo.

Lukašenko, ktorý je pri moci od roku 1994, vo voľbách podľa oficiálnych výsledkov získal 80,1 percenta hlasov, zatiaľ čo jeho hlavnú súperku a súčasnú líderku opozície Sviatlanu Cichanovskú podporilo desať percent voličov. Volebná účasť dosiahla 84,3 percenta.

Po zverejnení výsledkov vypukli v Bielorusku masové protesty, ktoré stále pretrvávajú. Európsky parlament prijal uznesenie o situácii v Bielorusku, v ktorom neuznáva výsledky bieloruských prezidentských volieb a odsudzuje bieloruské orgány za násilné potlačenie pokojných protestov.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Najviac hlasov oproti prvému čítaniu stratil návrh Anny Záborskej v „domácom“ klube OĽaNO (12) a medzi kotlebovcami (5). Postoj zmenili aj lídri, v júlovom hlasovaní návrh podporil napríklad Boris Kollár i Juraj Šeliga. Teraz sa Kollár zdržal, Šeliga nehlasoval. Kotleba bol dnes neprítomný.

Inzercia

Inzercia