Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
23. september 2020, 12:31

Lukašenko podľa ministra Jána Korčoka nemá oprávnenie stáť na čele krajiny

„Je zodpovedný za prezidentské voľby v Bielorusku, ktoré neboli slobodné a ani spravodlivé,“ uviedol Korčok a dodal, že Slovensko stojí pri občanoch Bieloruska.

Alexandr Lukašenko, ktorý sa v stredu oficiálne ujal svojho šiesteho funkčného obdobia v úrade bieloruského prezidenta, nemá oprávnenie na to, aby stál na čele svojej krajiny.

Uviedol to na Twitteri minister zahraničných vecí Ivan Korčok.

"Je zodpovedný za prezidentské voľby v Bielorusku, ktoré neboli slobodné a ani spravodlivé," uviedol Korčok a dodal, že Slovensko stojí pri občanoch Bieloruska.

Lukašenkova inauguračná ceremónia sa uskutočnila v Paláci nezávislosti v hlavnom meste Minsk, uviedla bieloruská štátna tlačová agentúra Belta.

Nezávislé spravodajské médiá predtým informovali, že ulice v Minsku boli uzatvorené, pretože metropolou prechádzala Lukašenkova kolóna vládnych automobilov.

Prezidentské voľby sa v Bielorusku konali 9. augusta. Lukašenko, ktorý je pri moci od roku 1994, v nich podľa oficiálnych výsledkov získal 80,1 percenta hlasov, zatiaľ čo jeho hlavnú súperku a súčasnú líderku opozície Sviatlanu Cichanovskú podporilo desať percent voličov. Volebná účasť dosiahla 84,3 percenta.

Po zverejnení výsledkov vypukli v Bielorusku masové protesty, ktoré stále pretrvávajú. Európsky parlament prijal uznesenie o situácii v Bielorusku, v ktorom neuznáva výsledky bieloruských prezidentských volieb a odsudzuje bieloruské orgány za násilné potlačenie pokojných protestov.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 8 minútami

Premiér tvrdí, že keby došlo k lockdownu podľa predstáv epidemiológov, krajine by hrozili škody 100-miliónov týždenne. Premiérovi sa podľa jeho slov ozývali aj veľký podnikatelia, ktorí mu v prípade tvrdého lockdownu oznámili, že sú ohrozené ďalšie investície v budúcnosti. 

pred 18 minútami

,,Hlavný dôvod obmedzenia pohybu je ten, aby nedochádzalo v týždni pred prvou vlnou celoplošného testovania k ďalším nákazám. Preto je dobré byť týždeň pred prvou vlnou doma," vysvetľuje Richard Sulík. 

pred 25 minútami

,,Situácia je mimoriadne vážna. Pozorne som počúvala zdravotníkov, ktorí hovorili o tom, že ak to takto pôjde ďalej, tak nám hrozí totálny kolaps nášho roky zdevastovaného zdravotníctva," povedala počas tlačovky Veronika Remišová. 

pred 30 minútami

Od najbližšej soboty do 1. novembra bude platiť zákaz vychádzania s výnimkami, napríklad cesta do zamestnania alebo doprovod dieťaťa do školy. V regióne Oravy a v Bardejove tak budú môcť spraviť obyvatelia iba s negatívnym testom.

Inzercia

Inzercia