Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
23. september 2020, 12:25

Prokurátor podal návrh na väzbu pre Dušana Kracinu

Mal pripravovať vraždy Žilinku a advokáta Lipšica. Na trestnom čine sa mal Kracina zúčastniť ako objednávateľ.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal v utorok návrh na väzobné stíhanie Dušana Kracinu, obvineného v prípade prípravy vrážd prokurátora ÚŠP Maroša Žilinku a advokáta Daniela Lipšica, na Špecializovaný trestný súd v Pezinku, pracovisko Banská Bystrica.

TASR to potvrdila hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová.

"Prokurátor ÚŠP podal 22. septembra na ŠTS návrh na väzbu obvineného Dušana K. pre obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy v štádiu prípravy formou účastníctva, pretože je dôvodná obava, že ujde a bude sa skrývať, dôvodná obava z kolúzneho konania a bol zhliadnutý aj dôvod preventívnej väzby," konkretizovala hovorkyňa. ŠTS, pracovisko Banská Bystrica bude o väzbe rozhodovať v stredu od 15.00 h.

Národná kriminálna agentúra v rámci akcie "Objednávka" zadržala Kracinu a obvinila ho v pondelok z obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy v štádiu prípravy. Mal pripravovať spomínané vraždy Žilinku a advokáta Lipšica. Na trestnom čine sa mal Kracina zúčastniť ako objednávateľ.

Z príprav vrážd prokurátora Generálnej prokuratúry Petra Šufliarskeho, Žilinku a Lipšica obvinil koncom augusta 2019 vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby ministerstva vnútra Alenu Zsuzsovú, Tomáša Szabóa, Miroslava Marčeka a Zoltána Andruskóa. Objednávka na vraždy Žilinku a Lipšica mala prísť na jeseň 2017. Prijať ju mala Zsuzsová.

Podľa vyjadrení Žilinku a Šufliarskeho bola motívom pripravovaných vrážd ich práca. Lipšic si myslí, že motív zavraždiť ho mal podnikateľ Marian Kočner.

Kracina sa objavil v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka. Odsúdený Zoltán Andruskó tvrdil, že ho navštívil v mene nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödör. Mal mu oznámiť, že v súvislosti s vraždou hľadajú v Maďarsku bieleho koňa.

Inzercia

Dnes treba vedieť

teraz

Od najbližšej soboty do 1. novembra bude platiť zákaz vychádzania s výnimkami, napríklad cesta do zamestnania alebo doprovod dieťaťa do školy. V regióne Oravy a v Bardejove tak budú môcť spraviť obyvatelia iba s negatívnym testom.

pred 13 minútami

„Začíname vidieť v nemocniciach prudký nárast nakazených," tvrdí Krajčí. 9. novembra môžeme mať 3 500 infikovaných v nemocniciach, ak neprijmeme opatrenia. Podľa premiéra ideme horšou cestou ako Česko.

pred 18 minútami

Posledných sedem dní rastie slovenská krivka počtu prípadov rýchlejšie ako česká, informuje minister zdravotníctva Marek Krajčí. Denne nám zomiera v nemocniciach na koronavírus 18 ľudí. Toto číslo bude podľa neho rásť. „Situáciu nemáme pod kontrolou.“

 

 

Inzercia

Inzercia