Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
23. september 2020, 10:00

Koronavírus

Nový rekord. Na Slovensku pribudlo 338 prípadov nákazy

Nový rekord. Na Slovensku pribudlo 338 prípadov nákazy

Ilustračné foto – TASR

Presiahli sme kritickú hranicu, o ktorej hovoril premiér Igor Matovič.

V utorok pribudlo na Slovensku 338 nových prípadov nákazy koronavírusom. Ide o najvyšší denný nárast od začiatku pandémie.

Testovali 6 231 ľudí.

Z ochorenia COVID-19 sa vyliečilo ďalších 220 pacientov, pribudlo jedno nové úmrtie.

Počet hospitalizovaných pacientov s potvrdeným koronavírusom je momentálne 115, z toho na JIS sú deviati a na pľúcnej ventilácii ôsmi.

Najviac nových prípadov hlásia okresy Bratislava, Tvrdošín, Skalica, Senec, Trnava a Námestovo.

Kde pribudli nové prípady

Bratislava (61), Tvrdošín (26), Skalica (20), Senec (16), Trnava (16), Námestovo (15), Banská Bystrica (14), Košice (13), Trenčín (11), Prešov (9), Trebišov (9), Senica (8), Ilava (7), Nitra (7), Stará Ľubovňa (7), Dolný Kubín (6), Michalovce (6), Dunajská Streda (5), Levice (5), Ružomberok (5), Sobrance (5), Liptovský Mikuláš (4), Malacky (4), Snina (4), Spišská Nová Ves (4), Veľký Krtíš (4).

Po tri prípady boli v okresoch Čadca, Galanta, Humenné, Martin, Poprad, Považská Bystrica, Žiar nad Hronom a Žilina, dva prípady boli v okresoch Banská Štiavnica, Hlohovec, Nové Mesto nad Váhom, Prievidza, Revúca, Sabinov, Topoľčany a Zlaté Moravce. Po jednom prípade zaznamenali okresy Bánovce nad Bebravou, Komárno, Košice a okolie, Levoča, Nové Zámky, Piešťany a Rožňava. 

zdroj: ministerstvo zdravotníctva

Sme na hrane

Za včerajšok sme tak presiahli kritickú hranicu tristo prípadov, o ktorej hovoril premiér Igor Matovič. „Obávam sa, že pri cca 300 nakazených denne sme už na hrane,“ napísal v sobotu na facebooku, keď informoval o počte 290 nakazených.

Matovič minulý týždeň pre Postoj TV uviedol, že hranica 300 nakazených ľudí denne je červenou čiarou, po ktorej môžeme počítať s tvrdými celoplošnými opatreniami. „Myslím si, že ak dosiahneme hranicu 300 prípadov nákazy denne, lokálni hygienici už nebudú stíhať dohľadávať kontakty a budú musieť prísť na rad celoplošné opatrenia,“ povedal Matovič.

Hlavný hygienik Ján Mikas v rozhovore pre Postoj povedal, že na zavedenie celoplošných opatrení by muselo pribudnúť niekoľko stoviek prípadov denne. 

„Bude to však závisieť od toho, ako budú geograficky prípady rozložené. Ak naozaj rapídne narastie väčšina prípadov, povedzme, v rámci Košíc, tak tam to bude vrieť a nebude ich možné všetky dosledovať. Ale ak sa 500 prípadov rozloží po celom Slovensku, myslím, že by to ešte nemal byť problém stihnúť dohľadať,“ tvrdí Mikas.

Priemerná hospitalizácia ľudí s koronavírusom je 11 dní

„Spôsob, akým dnes na Slovensku žijeme, môže zapríčiniť, že sa nám situácia vymkne spod kontroly,“ povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) na konferencii Vizionári v zdravotníctve 2020 v Bratislave.

Priemerná hospitalizácia ľudí s novým koronavírusom je 11 dní. Z pozitívne testovaných je hospitalizovaných 12,5 percenta.

Inzercia

Na jednotke intenzívnej starostlivosti sú pacienti v priemere sedem dní, na pľúcnej ventilácii priemerne šesť dní. „Pravdepodobne naši anasteziológovia a infektológovia dávajú ľudí na ventilácie včas a aj ich včas odpájajú,“ podotkol Krajčí.

Podľa neho sme schopní otestovať až 7500 ľudí denne vďaka veľkokapacitným mobilným odberovým miestam. 

Reprodukčné číslo na Slovensku je momentálne 1,15. Súčasné opatrenia ho však zatiaľ neznižujú. Najlepšie by pre Slovensko bolo, ak by sa reprodukčné číslo dostalo na hranicu jeden alebo pod jeden, tvrdí Krajčí.

Poznamenal, že kapacity niektorých regionálnych úradov verejného zdravotníctva boli už presiahnuté, najmä v Bratislave. Znamená to, že hygienici nestíhali dohľadávať kontakty pozitívne testovaného, poprípade museli ostať v práci dlhšie alebo sa reprofilizovať.

Na margo dosahov pandémie na ekonomiku Krajčí povedal, že v krajinách, kde sa nezvládla, bol dosah na hrubý domáci produkt „drastický“. Slovensko sa po prvej vlne nachádzalo niekde pod polovicou tohto dosahu. „Je lepšie prijať opatrenia včas, ako potom hamovať,“ dodal.

Rúška zrejme zostanú v školách aj po 1. októbri

Na Slovensku je momentálne úplne zatvorených 18 škôl. Ide o mierny nárast, v pondelok 21. septembra ich bolo 17. Pred rokovaním vlády to potvrdil minister školstva Branislav Gröhling (SaS).

Ďalších 64 škôl má uzatvorenú niektorú z tried. "Celkovo je zatvorených 226 tried, doma je 8693 detí. Stále sa hýbeme niekde v jednom percente detí, ktoré prechádzajú na dištančné vzdelávanie," uviedol minister školstva.

Ako tvrdí, situácia je pod kontrolou. "Ak ju tak budeme zvládať kontinuálne celý rok, budem spokojný. Musíme sa pripraviť na to, že školský rok bude veľmi dynamický," poznamenal šéf rezortu školstva.

Minister uviedol, že bude odporúčať, aby sa rúška na školách nosili aj po 1. októbri.

 

 

 

Dnes treba vedieť

pred 2 hodinami

Dolnokubínsky primátor Ján Prílepok má obavu, ako budú kapacitne zvládať otestovať ľudí, ktorí aktuálne čakajú v zástupoch pred odbernými miestnosťami v meste. Mnohí obyvatelia sa podľa neho rozhodli prísť na testovanie na COVID-19 už v piatok, keďže od soboty bude pre ľudí bez negatívneho testu platiť prísnejší režim.

Inzercia

Inzercia