Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. september 2020, 17:32

V Bielorusku sa vedie 250 stíhaní voči účastníkom protestov proti Lukašenkovi

V Bielorusku sa vedie 250 stíhaní voči účastníkom protestov proti Lukašenkovi

TASR/ AP

Týkajú sa kandidátov prezidentských volieb, aktivistov opozície alebo účastníkov pokojných protestov. 

Ako podľa spravodajského portálu Naša Niva informovalo ľudskoprávne centrum Viasna, najviac ľudí - 87 - je stíhaných pre údajné vyvolávanie masových nepokojov.Proti desiatkam ďalších osôb sa vedie vyšetrovanie pre organizovanie alebo pre aktívnu účasť na hromadných akciách, ktoré "hrubo porušujú verejný poriadok".

Polícia a súdy sa zaoberajú aj prípadmi kladenia odporu strážcom verejného poriadku alebo príslušníkom orgánov ministerstva vnútra, alebo sa voči policajtom dopustili násilia či vyhrážania sa násilím.

Stíhanie sa vedie aj pre podozrenie z daňových únikov, pričom jedným z obvinených je i Lukašenkov potenciálny súper v prezidentských voľbách, bývalý bankár Viktar Babaryka. Toho začali vyšetrovať a vzali do väzby krátko po tom, ako zverejnil zámer kandidovať vo voľbách proti Lukašenkovi.

Ľudskoprávne centrum Viasna zostavilo nateraz zoznam s menami 200 ľudí, ktorých trestné stíhanie súvisí s dianím počas predvolebnej kampane a po nej. Viasna podľa agentúry Interfax dodala, že 68 ľudí z tohto zoznamu už bolo uznaných za politických väzňov.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 7 minútami

Od najbližšej soboty do 1. novembra bude platiť zákaz vychádzania s výnimkami, napríklad cesta do zamestnania alebo doprovod dieťaťa do školy. V regióne Oravy a v Bardejove tak budú môcť spraviť obyvatelia iba s negatívnym testom.

pred 14 minútami

Zajtra začína pretestovanie okresov Dolný Kubín, Tvrdošín, Námestovo a Bardejov. ,,V týchto chvíľach je realizovaný rozvoz zásobovania, dezinfekcií, finalizujú sa odberné miesta a tímy. Zajtra o 8. hodine ráno budeme pripravení," zdôraznil minister obrany Jaroslav Naď. 

pred 15 minútami

„Začíname vidieť v nemocniciach prudký nárast nakazených," tvrdí Krajčí. 9. novembra môžeme mať 3 500 infikovaných v nemocniciach, ak neprijmeme opatrenia. Podľa premiéra ideme horšou cestou ako Česko.

pred 20 minútami

Posledných sedem dní rastie slovenská krivka počtu prípadov rýchlejšie ako česká, informuje minister zdravotníctva Marek Krajčí. Denne nám zomiera v nemocniciach na koronavírus 18 ľudí. Toto číslo bude podľa neho rásť. „Situáciu nemáme pod kontrolou.“

 

 

Inzercia

Inzercia