Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. september 2020, 16:33

Rusko spúšťa testovanie tretej vakcíny proti koronavírusu

Testovanie novej vakcíny sa začne čoskoro, a to v mestách Kirov, Petrohrad a Novosibirsk.

Zúčastní sa na ňom viac ako tritisíc dobrovoľníkov. Federálne vedecké centrum zdôraznilo, že vedci takto získajú dostatočný objem dát na výskumné účely. Dobrovoľníci budú po zaočkovaní 16 dní izolovaní v nemocnici, kde ich stav budú monitorovať lekári. Ukončenie výskumu je naplánované na november.

V Rusku je zatiaľ registrovaná iba jedna vakcína proti koronavírusu. Dostala názov Sputnik V a vyvinul ju Národné výskumné centrum pre epidemiologický a mikrobiologický výskum Nikolaja Gamaleju (NICEM). Táto vakcína bola zaregistrovaná v auguste ešte pred ukončením klinických skúšok.

V štádiu klinického testovania je aj druhá ruská vakcína vyvinutá Štátnym virologickým a biotechnologickým ústavom Vektor. Po jej registrácii sa bude testovať aj na dobrovoľníkoch starších ako 60 rokov a osobách s chronickými chorobami. Klinické testy tejto vakcíny by sa mali skončiť do 30. septembra, zaregistrovaná by mala byť okolo 14. októbra.

Okrem vakcíny vyvinutej vedeckým ústavom Vektor sa v Rusku pripravuje aj registrácia dvoch zahraničných vakcín — od čínskeho výrobcu Sinopharm a od švédsko-britskej farmaceutickej firmy AstraZeneca.

      

Inzercia

Dnes treba vedieť

teraz

„Začíname vidieť v nemocniciach prudký nárast nakazených," tvrdí Krajčí. 9. novembra môžeme mať 3 500 infikovaných v nemocniciach, ak neprijmeme opatrenia. Podľa premiéra ideme horšou cestou ako Česko.

pred 10 minútami

Posledných sedem dní rastie slovenská krivka počtu prípadov rýchlejšie ako česká, informuje minister zdravotníctva Marek Krajčí. Denne nám zomiera v nemocniciach na koronavírus 18 ľudí. Toto číslo bude podľa neho rásť. „Situáciu nemáme pod kontrolou.“

 

 

pred 2 hodinami

O celoplošnom testovaní Slovenska rozhodne krízový štáb v pondelok. Pilotné testovanie na Orave a v Bardejove sa uskutoční od zajtra do nedele. Povedal to prezident Únie miest Slovenska Richard Rybníček

 

 

 

Inzercia

Inzercia