Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. september 2020, 14:47

Sloboda slova

Zrušili obvinenie Michala Havrana za text o kňazovi Kuffovi

Zrušili obvinenie Michala Havrana za text o kňazovi Kuffovi

Michal Havran a Beata Balogová, šéfredaktorka SME, počas televíznej debaty v RTVS. Foto – RTVS

Publicista bol obvinený z prečinu hanobenia národa, rasy a presvedčenia a prečinu ohovárania. O zrušení obvinenia informoval denník SME.

Generálna prokuratúra zrušila obvinenie publicistu Michala Havrana za text, v ktorom urážal katolíckeho kňaza Mariána Kuffu. Ten vyšiel v denníku SME s názvom Pošlite Kuffu do cirkusu pred dvomi rokmi.

Ako píše denník SME, Havran pôvodne síce nepochodil so sťažnosťou proti obvineniu, no teraz do prípadu zasiahla Generálna prokuratúra. Tá zrušila uznesenie o zamietnutí sťažnosti aj o samotnom obvinení. Stíhanie teraz pokračuje už len vo veci.

Havran bol obvinený z prečinu hanobenia národa, rasy a presvedčenia a prečinu ohovárania.

K jeho textu sa vyjadrila pár mesiacov po zverejnení aj Tlačovo-digitálna rada s tým, že autor porušil etický kódex: „Komentár autora možno úrovňou i obsahom zaradiť medzi tzv. nenávistné prejavy (hate speech), nie nepodobné v dnešnej dobe, žiaľ, častým fašizoidným prejavom. Komentár totiž priamo vyzýva na potláčanie práv iných, menovite práva slobody slova osôb s náboženským vyznaním...Takéto nenávistné prejavy potláčajú kultivovanú diskusiu, vytvárajú atmosféru nenávisti a strachu...“

Advokát Ján Čarnogurský mladší podal na Havrana trestné oznámenie, ktorým sa musel zaoberať špeciálny vyšetrovací útvar NAKA. Po dlhých mesiacoch skúmania vo februári NAKA autora pamfletu obvinila, pričom na zdôvodnenie využila aj argumenty spomínanej rady.

Havran s obvinením od začiatku nesúhlasil a tvrdil, že jeho zámerom nebolo nikoho urážať. Odvolával sa na to, že jeho text je pamflet, ktorého súčasťou je irónia. „Je to výsmech z Mariána Kuffu a to je moje plné právo,“ tvrdil Havran. „Vyčítať v komentároch výrazové prostriedky, ktoré komentár môže obsahovať, podľa môjho dobrého presvedčenia, je absurdné.“

Ako informuje SME, vyšetrovateľovi aj pre tieto argumenty prikázala generálna prokuratúra znova konať a rozhodnúť. Naznačuje to, že zrušené bude zrejme aj samotné stíhanie vo veci.

Inzercia

K téme:
Už zrušme tú protiextrémistickú novelu Zdieľať

„Článok obvineného (Havrana) možno vnímať ako prejav jeho rozhorčenia a odvetnú reakciu na verejné vystupovanie poškodeného (Kuffu), ktorý je verejne známou osobou,“ uvádza námestník Generálnej prokuratúry Jozef Szabó v stanovisku prokuratúry s tým, že článok nemožno považovať za hanobenie alebo urážku namierenú na všetkých veriacich.

„(Havran) svoje hodnotiace úsudky nevyslovuje bezdôvodne, ale majú svoj skutkový základ v predchádzajúcich kontroverzných vyhláseniach a vystúpeniach poškodeného (Kuffu),“ píše Szabó.

 

 

 

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami

Dolnokubínsky primátor Ján Prílepok má obavu, ako budú kapacitne zvládať otestovať ľudí, ktorí aktuálne čakajú v zástupoch pred odbernými miestnosťami v meste. Mnohí obyvatelia sa podľa neho rozhodli prísť na testovanie na COVID-19 už v piatok, keďže od soboty bude pre ľudí bez negatívneho testu platiť prísnejší režim.

Inzercia

Inzercia