Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
22. september 2020

Páči sa mi prijímať Eucharistiu na ruku

A chcel by som, aby to tak ostalo navždy. Vážne!
Páči sa mi prijímať Eucharistiu na ruku

Či už považujeme koronu za obyčajnú chrípku, alebo za smrteľnú chorobu, ktorej sa treba báť, fakt je ten, že už niekoľko mesiacov z tohto dôvodu prijímame Eucharistiu na ruku. Mne sa to páči a prezradím prečo.

To, že všade sa nájdu hejteri, je samozrejme. Ani Matka Cirkev nie je výnimka. Od radových veriacich, čo prskajú jed a žlč na všetky strany, až po kňazov, ktorí nariadenia biskupov ignorujú. Osobne sa mi to nepáči. Máme plný net článkov o tom, ako je prijímanie na ruku "znesväcujúce" a "svätokrádežné". Ale ja si nemyslím, že je to tak. 

Hejteri majú svoje dôvody

 Prijmanie na ruku je nedôstojné, lebo ruka laika nie je posvätená. Zaujímavé, že jazyk laika teda asi posvätený je, len netuším, kto a kedy ho posvätil. No neviem ako vy, ja si myslím, že môj jazyk je stokrát hriešenejší ako ruka. V svetle niektorého listu apoštola Pavla Korinťanom (áno, som lenivý to hľadať), sa dočítame, že "mnoho údov tvorí jedno telo". Takže podľa môjho názoru je úplne šuma fuk, či človek prijme Eucharistiu na jazyk, rukou, nohou, alebo v stojke na hlave, podopierajúc sa ušami. 

Áno, je to "ľud nepoddajnej šije" (Ex 33, 3)...

Kam až zachádzajú hejty niektorých veriacich, pekne vidieť na príklade istého veriaceho z farnosti v Petržalke, ktorý nahral video s kňazom, ktorý mu odmietol dať Eucharistiu na jazyk. Zrejme si potreboval niečo dokázať, chodil za kňazom ako chvost a rozhodol sa radšej neprijať Eucharistiu, ale urobiť video-cirkus, ateistom na potešenie. "Pozrite, chcel som prijmanie na jazyk a ten blbec mi ho nechcel dať" - takto na mňa dané video zapôsobilo. Toto nemá s pokorou nič spoločné, napokon je teda aj lepšie, že žiadnu Eucharistiu nedostal. 

"Vždy sa prijímalo na jazyk"

 je ďalšou nepravdivou frázou, ktorá sa dá jednoducho vyvrátiť. Možno to bude pre niektorých nečakaný úder pod pás, ale Cirkev nespadla z neba pred 2000 rokmi v takom stave, ako ju poznáme dnes. Apoštol Pavol nechodil do barokového chrámu, neslúžil omšu za sprievodu organu, nemal hostie, nepil víno z kalicha a nerozdával Eucharistiu veriacim na jazyk. Nepoužíval pri omši dokonca ani rímsky misál. Človeče, vieš si to predstaviť? Nestál ani tvárou k ľudu, ani tvárou k oltáru, lebo žiadne oltáre neboli! Takže nejaká predstava o tom, ako 11 apoštolov vo večeradle kľačí a Kristus im na jazyk ukladá Hostie, je úplne mimo. 

Z viacerých zdrojov som sa dočítal o židovskom stolovaní. Fungovalo to asi tak, že okolo stola bolo rozložené niečo ako pohovky, na nich stolujúci ležali na boku tak, že pravým lakťom sa opierali o pohovku a ľavou rukou si brali zo stola jedlo. Predstavte si to, ani príbory vtedy neboli! Takže ani o žiadnej Eucharistií na jazyk pri poslednej večeri nemôže byť reči. 

"Ja som čítal také a také svedectvo takého a takého mystika"

Áno, svedectiev je plno, ale treba si uvedomiť jedno - svedectvo nie je slovo Božie. Tým je Biblia. Svedectvo, vízia, mystické videnie, alebo halucinácia (ako to s obľubou volá jeden môj kamarát - kňaz) je určené danému človeku v danom historickom období a v danej životnej situácií. To, že Emmerichová v roku Pána iks ypsilón niečo videla, je síce pekné, ale pre Cirkev nezáväzné. Obzvlášť vtedy, ak Faustyna dostala presne protichodné videnie (že je žiadúce dotýkať sa Krista aj rukami). Takže čo z toho vyplýva? Že sa nemôžeme riadiť víziami svätcov. 

Inzercia

"Západné krajiny prijímajú na ruku už dlhšie a pozri sa, kde sa dostali"

Narážka na úpadok morálky v západnej Európe síce zabolí, ale čaro je v tom, že prijímanie na ruku s tým nemá absolútne nič spoločné! Západné krajiny predsa majú iný historický vývoj, na rozdiel od Veľkej Moravy napríklad nemali Bibliu vo svojom jazyku. Dôvodov je mnoho, ale prijmanie na ruku zaiste nemôže byť hlavným dôvodom, prečo to je na západe také, aké to je...

Ďalšou zaujímavou vecou

je to, ako zrazu všetci túžia po tom, aby dostali prijímanie na jazyk. V inom videu, ktoré som videl, prišiel muž na prijímanie, kľakol si pred oltár a čakal s otvorenými ústami a čakal. Ale ničoho sa samozrejme nedočkal. Opäť raz - ukázať všetkým, akí sú tí kňazi zlí, lebo počúvajú biskupov! Bol som na omšiach v tristo farnostiach a v živote som nikdy nikoho (na Slovensku) pred koronou nevidel, aby si pred prijímaním kľakol. Nevidel som to v žiadnom kostole ani v Ríme, kde som v roku 2010 strávil týždeň. Fakt. Videl som prijímať milión ľudí, ale nikto to nikdy neurobil. Ako náhle sa zaviedlo prijímanie na ruku, mnoho ľudí odrazu cíti potrebu hádzať sa pred Kristom na kolená. To je samozrejme v poriadku, ibaže oni to robia FALOŠNE, ako znak rebelantstva. S láskou a úctou ku Kristovi to nemá nič spoločné! 

A čo ja?

Ja by som chcel, aby prijímanie na ruku ostalo už navždy. Je to pre mňa úplne nový slávnostný pocit, držať Telo Kristovo vo vlastných rukách, nikdy predtým som nič také nezažil. Práve preto by som chcel, aby to takto zostalo, človek je pokornejší, celé prijímanie akoby viac, resp. hlbšie, prežije. Je to niečo, čo ma oveľa viac priblíži ku Kristovi, ako tomu bolo doteraz. Nie, necítim sa zle, ani nemám pocit, že by som hostiu znesväcoval. Všetci do jedného sme totiž tak hriešni, že by sme mali byť vďační za to, že vôbec môžeme prijať Eucharistiu a nie si ešte vyberať, že ju prijmeme len na zlatom tanieri s príborom a podbradníkom. Nezabúdajme, že nie Kristus potrebuje nás, ale my Jeho... 

 

Ilustráčny obrázok pochádza z premium účtu na www.freepik.com

K viere ma od malička viedli rodičia. V puberte som ju začal zveľaďovať, študovať a skúmať do hĺbky a vtedy som sa pre ňu aj sám rozhodol. Od roku 2006 pôsobím ako chrámový organista a verím, že túto službu budem konať až do smrti. Som obdarený (alebo potrestaný?) naturálnym spôsobom vyjadrovania, čo sa premieta aj do mojej blogerskej činnosti. Vo svojich blogoch sa venujem téme kresťanstva, ale aj iným témam, ktoré ma zaujímajú.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.