Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. september 2020, 12:43

Envirorezort chce odtajniť informácie o jadrovej energetike

Zmeniť by sa tak mal zákon o mierovom využívaní jadrovej energie, ktorého zmena utajovanie spôsobila.

Informoval o tom šéf envirorezortu Ján Budaj (OĽANO) v utorok na tlačovej konferencii. Budaj tvrdí, že bývalá vláda prijala zmenu zákona o mierovom využívaní jadrovej energie, ktorou sa zvýšil podiel utajovaných skutočností. V súčasnosti tak nie sú prístupné ani pre ministerstvo životného prostredia a jeho inštitúcie.

"Táto zmena zákona neostala v Európe nepovšimnutá. Naozaj to bol krok opačným smerom než kráčala celá Európa," podotkol minister. Monitorovací výbor rady ministrov upozornil Slovensko, že touto zmenou zákona porušuje Aarhuský dohovor. Ten nie je možné podľa Budaja porušovať a dohovor má stáť nad slovenskou legislatívou.

V júni tohto roka sa šéf envirorezortu obrátil na Úrad jadrového dozoru, aby inicioval vrátenie informovanosti o tom, čo sa deje v jadrovej energetike. "Túto istú požiadavku ministerstvo životného prostredia nastolilo na rokovaní vlády," povedal Budaj. Ak úrad nebude konať, MŽP vyjde s iniciatívou, aby sa zmena zákona o mierovom využívaní jadrovej energie vrátila naspäť.

Minister chce taktiež na stretnutie pozvať riaditeľa Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti (JAVYS), s ktorým sa che porozprávať o spaľovaní zahraničného rádioaktívneho odpadu v Jaslovských Bohuniciach.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 24 minútami

Posledné týždne sa spájajú s pocitom neistoty, skonštatovala na sociálnej sieti prezidentka Zuzana Čaputová. Zodpovedných požiadala o jasnú komunikáciu, čo a kedy plánujú a za akých podmienok. Zdôraznila tiež potrebu venovať sa príprave nemocníc na enormný nárast pacientov. Za svoj zdroj istoty označila občanov.

Keď som dnes ráno počúvala správy, čítala viaceré noviny, premýšľala som, aký obraz získavajú ľudia v týchto...

Uverejnil používateľ Zuzana Čaputová Štvrtok 22. októbra 2020
pred hodinou

Sacharovovu cenu za slobodu myslenia sa poslanci Európskeho parlamentu tohto roku rozhodli udeliť demokratickej opozícii v Bielorusku zastúpenej Koordinačnou radou, iniciatívou odvážnych žien a osobnosťami politického a občianskeho života.

Inzercia

Inzercia