Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. september 2020, 11:57

Africké krajiny môžu stratiť jednu generáciu detí, ak neotvoria školy

Na východe a juhu Afriky už svoje školy otvorilo 13 z 21 krajín, na výučbe sa naďalej nezúčastňuje takmer 65 miliónov detí.

UNICEF vo svojej správe vyjadril obavy, že niektoré štáty - napríklad Keňa - ešte nevedia, či svoje školy tento rok vôbec otvoria.

"Po siedmych mesiacoch pandémie musíme mať v súvislosti so závažnosťou tejto krízy veľmi jasno - riskujeme stratu jednej generácie," uviedol regionálny riaditeľ UNICEF pre východnú a južnú Afriku Muhhamád Malick Fall.

"Zaznamenali sme pokles v študovaní, nárast v prípadoch násilia, detskej práce, núteného detského manželstva, tehotenstva tínedžerov a nedostatočnej výživy. Jedna generácia detí je v ohrození, a to v tom najkritickejšom období v dejinách nášho kontinentu," dodal Fall.

Deti prichádzajú v dôsledku zatvorenia škôl o každodennú výživnú stravu, píše UNICEF. V správe fondu sa uvádza, že aj napriek pandémii môžu vlády svoje školy bezpečne otvoriť, keďže podľa vedeckých štúdií deti nepatria medzi superšíriteľov koronavírusu a sú vekovou skupinou, ktorá je týmto vírusom ohrozovaná najmenej. Deti podľa fondu tvoria v regióne len 2,5 percenta nakazených novým koronavírusom.

"Dnes vieme, že deti viac ohrozuje to, že vynechávajú školu," dodal UNICEF. Fall uviedol, že kontinent v ostatných rokoch zaznamenáva bezprecedentný populačný nárast. Ak miestne vlády ponúknu deťom kvalitné vzdelávanie, verí, že to pomôže zlepšiť ekonomickú situáciu v subsaharskom regióne, kde viac ako 70 percent ľudí žije len z približne 1,70 eura na deň.
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 8 hodinami
pred 9 hodinami

Minister obrany Jaroslav Naď pre Televíziu Markíza uviedol, že vo väčších okrskoch budú volať ľudí na testy podľa volebných zoznamov. „Budeme z nich vychádzať a v abecednom poradí ich volať v stanovených hodinách, aby sa nestalo, že dôjde k návalu ľudí.“ Testovanie antigénovými testami bude prebiehať aj na hraniciach.

pred 10 hodinami

Podnikatelia, ktorí majú problém zaplatiť daň z príjmu do konca októbra, by mohli požiadať o ďalší odklad. Túto výnimku podľa vyjadrení Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR pripustil minister financií Eduard Heger na rokovaní ekonomického krízového štábu.

pred 11 hodinami

Prívrženci opozície z radov bieloruských seniorov sa zišli na protestnom pochode ulicami Minska. V centre mesta sa konalo aj zhromaždenie dôchodcov sympatizujúcich so súčasným bieloruským vedením na čele s prezidentom Alexandrom Lukašenkom. Obe skupiny mali na krátkom úseku spoločnú trasu, ale okrem výmen názorov medzi nimi k závažnejším incidentom nedošlo.

pred 11 hodinami

,,Nevyjadrila som sa za a ani proti plošnému testovaniu. Stále nemám dostatok informácií. Vyjadrila som sa len proti tomu, aby bolo povinné. Rovnako si nemyslím, že by účasť na testoch mala byť vymáhaná pod hrozbou sankcií,“ reagovala na Matovičov status prezidentka Zuzana Čaputová.