Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. september 2020, 10:38

Členovia Zväzu obchodu sú znepokojení návrhom novely zákona o odpadoch

Prezident zväzu Martin Katriak tvrdí, že v prípade jej prijatia očakávajú až 6-násobný nárast recyklačných poplatkov.

 Členovia Zväzu obchodu (ZO) SR sú vážne znepokojení závažným problémom v legislatívnom procese, ktorý sa týka návrhu novely zákona o odpadoch. Uviedol to na tlačovej konferencii prezident zväzu Martin Katriak v súvislosti s novelou zákona o odpadoch, ktorou by sa mala v stredu (23. 9.) zaoberať na svojom rokovaní vláda.

"Vychádzajúc z obsahu tejto novely sa v prípade jej prijatia očakáva od 1. januára 2021 zásadný, pravdepodobne až 6-násobný nárast recyklačných poplatkov a okrem toho aj ďalšie významné zmeny, ktoré sa s negatívnym dopadom a vysokým finančným zaťažením dotýkajú obchodníkov, ale nielen ich," priblížil Katriak.

Obchodníci podľa neho podporujú realizáciu opatrení v oblasti triedeného zberu s tým, že ako výrobcovia do systému dlhé roky prispievajú a tejto povinnosti sa nikdy nevyhýbali. "Sme však toho názoru, že prijatie právnych predpisov a predovšetkým zákona s takými závažnými opatreniami by nemalo obchádzať riadny legislatívny proces, definovaný v platných legislatívnych pravidlách tvorby zákonov," podčiarkol.

To je podľa Katriaka nevyhnutné najmä v tomto období, kedy výrobcovia už majú uzatvorené zmluvné vzťahy a cenové podmienky pre rok 2021 a nevedia zvýšenie recyklačných poplatkov premietnuť do ceny pre spotrebiteľa. Navyše, prijatie takéhoto právneho predpisu bude znamenať mimoriadne náklady pre obchodníkov a ďalších podnikateľov s možnými fatálnymi dosahmi na ich hospodárenie.

"Zväz obchodu SR upozorňuje, že Ministerstvo životného prostredia SR však riadny legislatívny postup nerešpektovalo a uvedený návrh novely zákona o odpadoch bol schválený bez širšej odbornej diskusie a riadneho medzirezortného pripomienkového konania," upozornil Katriak.
      

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 40 minútami
pred hodinou

Opozičný Smer-SD chce dať hlasovať o dôvere vláde premiéra Matoviča, oznámil predseda strany Robert Fico. Dôvodom sú otázniky pri nákupe antigénových testov či celoplošené testovanie, ktoré podľa neho nemá žiadne odborné odôvodnenie.

pred 3 hodinami

Režim na hraniciach s Českom sa môže sprísniť. Zintenzívniť by sa mali aj kontroly a v krátkom čase by mohlo dôjsť k testovaniu ľudí na hranici, uviedol štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus.

pred 3 hodinami

Premiér Matovič skritizoval zástupcov Slovenskej lekárskej komory za ich vyjadrenia, že úmrtnosť na covid-19 je na úrovni chrípky, pričom prezident komory Marian Kollár to označil za dobrý signál. „Mne vybilo poistky,“ reagoval premiér a hovoril o blude. Kollár vyzval vládu, aby ešte raz zvážila plánované celoplošné testovanie na nový koronavírus.

 

Inzercia

Inzercia