Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. september 2020, 09:48

Turecko kritizovalo sankcie EÚ v súvislosti so zbrojným embargom v Líbyi

Európska únia uvalila za porušenie embarga sankcie na tri spoločnosti: tureckú, kazašskú a jordánsku.

Turecko toto rozhodnutie označilo za poľutovaniahodné.

"Prijatie takéhoto nesprávneho rozhodnutia v období, keď je vyvíjané úsilie s cieľom znížiť napätie v oblasti východného Stredomoria, je nesmierne poľutovaniahodné," uviedlo vo vyhlásení turecké ministerstvo zahraničných vecí. Takéto rozhodnutie podľa ministerstva v očiach Turecka "nemá význam".

Ministri zahraničných vecí EÚ na pravidelnom stretnutí v Bruseli schválili opatrenia, ktorými sa zmrazujú všetky majetky týchto troch spoločností v Únii, zároveň ich izolujú od finančných trhov EÚ a zakazujú im akokoľvek obchodovať s kýmkoľvek v Únii.

Na líbyjskú vládu v Tripolise, uznanú Organizáciou Spojených národov (OSN), ešte donedávna útočil so svojimi ozbrojenými silami veliteľ Chalífa Haftar, ktorý vedie súperiacu vládu na východe krajiny.

EÚ podniká námornú misiu vo vodách pri pobreží Líbye a jej úlohou je dozerať na dodržiavanie zbrojného embarga a zhromažďovať spravodajské informácie o jeho porušovateľoch. Pondelkové opatrenia sú prvými nezávislými sankciami Únie, týkajúce sa tohto líbyjského konfliktu.

Líbya zažíva už takmer desaťročie chaosu, a to od roku 2011, keď povstanie podporované Severoatlantickou alianciou (NATO) zvrhlo dlhoročného diktátora Muammara Kaddáfího, ktorého počas povstania aj zabili.

Sú však náznaky pokroku, keďže zástupcovia oboch znepriatelených strán sa stretli na mierových rozhovoroch v Maroku, a to po minulomesačnom oznámení prekvapujúceho prímeria a po prísľube celonárodných volieb.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 18 minútami

Premiér tvrdí, že keby došlo k lockdownu podľa predstáv epidemiológov, krajine by hrozili škody 100-miliónov týždenne. Premiérovi sa podľa jeho slov ozývali aj veľký podnikatelia, ktorí mu v prípade tvrdého lockdownu oznámili, že sú ohrozené ďalšie investície v budúcnosti. 

pred 28 minútami

,,Hlavný dôvod obmedzenia pohybu je ten, aby nedochádzalo v týždni pred prvou vlnou celoplošného testovania k ďalším nákazám. Preto je dobré byť týždeň pred prvou vlnou doma," vysvetľuje Richard Sulík. 

pred 31 minútami

Pre všetky okresy Slovenska mimo regiónu Oravy a Bardejova môžu ľudia vychádzať von aj bez preukázania sa negatívnym testom, ale len v týchto prípadoch:

  • v čase od 1:00 do 5:00 ráno
  • venečnia domácich zvierat do vzdialenosti 100 metrov od bydliska 
  • cesty na testovanie
  • cesty do najbližších potravín, lekárne, pri návšteve lekára či starostlivosti o blízkych
  • doprovodu dieťaťa do školy
  • návštevy pošty, banky, autoservisu, čerpacej stanice
  • návštevy prírody, ale len vo svojom okrese a zároveň mimo intravilánu obce
  • pohrebu
pred 35 minútami

,,Situácia je mimoriadne vážna. Pozorne som počúvala zdravotníkov, ktorí hovorili o tom, že ak to takto pôjde ďalej, tak nám hrozí totálny kolaps nášho roky zdevastovaného zdravotníctva," povedala počas tlačovky Veronika Remišová. 

pred 40 minútami

Od najbližšej soboty do 1. novembra bude platiť zákaz vychádzania s výnimkami, napríklad cesta do zamestnania alebo doprovod dieťaťa do školy. V regióne Oravy a v Bardejove tak budú môcť spraviť obyvatelia iba s negatívnym testom.

Inzercia

Inzercia