Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. september 2020, 22:49

Diváci nespokojní s nedodržaním opatrení proti COVID-19 prerušili operu

V španielskom hlavnom meste Madrid museli v nedeľu predčasne prerušiť operné predstavenie Maškarný bál od Giuseppeho Verdiho pre protesty divákov, ktorí sa v súvislosti s pandémiou búrili proti chýbajúcim rozstupom v hľadisku a nedodržaním opatrení.

Operné predstavenie sa začalo s oneskorením, pretože mnohí diváci nesúhlasili so sedením jeden vedľa druhého. Protesty divákov neutíchli ani po začiatku predstavenia a mnohí z nich začali demonštratívne bez prestania tlieskať.

Opatrenia zavedené v Madride umožňujú zaplnenie priestorov, kde sa konajú kultúrne podujatia, maximálne na 75 percent pôvodnej kapacity, čo však zaistiť bezpečnú vzdialenosť medzi jednotlivými divákmi.

Podľa oficiálneho vyhlásenia bolo v hľadisku obsadených 51,5 percenta dostupných miest na sedenie. Videá, ktoré diváci natočili počas predstavenia a zverejnili na sociálnych sieťach, ale ukazujú, že rozstupy boli síce zachované na miestach s drahými vstupenkami, avšak diváci na balkónoch sedeli blízko vedľa seba.

Madridský región sa stal v Španielsku znova ohniskom nákazy koronavírusom — v pondelok začali vo viacerých jeho častiach platiť karanténne opatrenia a zákaz vychádzania. Tie sa vzťahujú aktuálne na približne 850 000 ľudí — ide najmä o chudobnejšie štvrte na juhu Madridu. Niektoré z nich hlásili až viac ako 1000 nakazených na 100-tisíc obyvateľov, čo je päťnásobne viac ako je priemer v celom Španielsku.

Výnimky zo zákazu opúšťať bydlisko sa vzťahujú na cestu do práce, návštevu lekára či na odvoz detí do školy.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 8 minútami

Prezidentka Zuzana Čaputová nevníma Česko ako „odstrašujúci príklad“ v súvislosti s pandémiou. Povedala to v rozhovore pre českú televíziu CNN Prima News. Podľa Čaputovej má aj Slovensko čo robiť, aby zvládlo priebeh pandémie, pričom hovorila aj o roztrieštení spoločnosti a spochybňovaní ochorenia.

pred hodinou
pred hodinou

Opozičný Smer-SD chce dať hlasovať o dôvere vláde premiéra Matoviča, oznámil predseda strany Robert Fico. Dôvodom sú otázniky pri nákupe antigénových testov či celoplošené testovanie, ktoré podľa neho nemá žiadne odborné odôvodnenie.

pred 3 hodinami

Režim na hraniciach s Českom sa môže sprísniť. Zintenzívniť by sa mali aj kontroly a v krátkom čase by mohlo dôjsť k testovaniu ľudí na hranici, uviedol štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus.

Inzercia

Inzercia