Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. september 2020, 19:27

EÚ stojí za Cyprom pri spore s Tureckom, kým Nemci sa stále snažia o dohodu

Uviedol to v pondelok minister zahraničných vecí Ivan Korčok po skončení zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné veci v Bruseli.

Diskusie diplomatov sa týkali aj napätia medzi Cyprom a Tureckom, ktoré opakovane vykonáva prieskumné vrty vo výsostných vodách členského štátu EÚ.

Podľa Korčoka stále platí to, na čom sa predstavitelia EÚ už dohodli: že sa využije "každá minúta a každá hodina", ktorá zostáva do 24. septembra, do začiatku mimoriadneho summitu EÚ v Bruseli. Zostávajúci čas chce na upokojenie situácie využiť Nemecko, ktoré v súčasnosti predsedá Rade EÚ.

"Do tohto dátumu Nemecko avizovalo, že sa podujme na úlohu sprostredkovateľa s Tureckom. Lebo jedno musí byť jasné - treba zastaviť akúkoľvek činnosť zo strany Turecka, ktorá spochybňuje a narušuje teritoriálnu integritu a suverenitu Cypru," uviedol minister.

Zdôraznil, že EÚ v tomto spore jasne stojí za Cyprom a za jeho suverenitou a zvrchovanosťou.

Korčok zdôraznil, že ak sa v najbližších troch dňoch nepodarí dosiahnuť riešenie v podobe zastavenia eskalácie napätia a ukončenia nelegálnych vrtov vo výlučnej ekonomickej zóne Cypru, tak sa táto otázka vo štvrtok dostane na stôl šéfov vlád a štátov EÚ. Nie je pritom vôbec vylúčené ani prijatie sankcií voči Turecku.

S týmto sporom bola priamo spojená aj neochota cyperskej diplomacie podporiť cielené sankcie EÚ voči režimu bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

Korčok uviedol, že Cyperčania ani Gréci nie sú proti týmto sankciám, ale je faktom, že v tejto chvíli sa ocitli vo veľmi ťažkej situácii. Preto sa aj otázka sankcií proti Bielorusku, vrátane zaradenia Lukašenka na sankčný zoznam, dostala na rokovací program premiérov a prezidentov členských krajín Únie.
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 24 minútami

Na Spiši sa už začal proces, ktorý predpisuje kánonické právo po smrti diecézneho biskupa. Pomocný biskup Ján Kuboš informoval cez aspoštolského nuncia Svätú stolicu a taktiež zvolal Kolégium konzultorov, ktoré sa zíde, aby zvolilo diecézneho administrátora. Ten má dočasne riadiť diecézu.

pred 36 minútami

Pre premiéra Igora Matoviča bolo príjemné čítanie, keď mu počas rokovania vlády prichádzali správy o zadržaní sudcov. „Vnímam to tak, že sme ľuďom sľúbili, že tu bude zákon platiť pre každého rovnako. Že policajti a prokurátori budú mať rozviazané ruky a chceme od nich, aby išli po zločine a zločincoch ako po údenom,“ uviedol Matovič. 

pred 38 minútami

Dodržiavanie povinnej karantény pre pozitívne testovaných po víkendovom plošnom testovaní budú policajti kontrolovať náhodne i cielene. Povedal to minister vnútra Roman Mikulec. „Stále platí povinnosť, že keď niekto chce ísť do práce po testovaní, má sa preukázať negatívnym testom,“ pripomenul s tým, že režim práce či kontrolu zamestnancov po testovaní si musia prevádzky zabezpečiť samy.

pred 2 hodinami

Otestovať ľudí bez domova na koronavírus bude možné s antigénovými testami, pričom organizácie a zariadenia sociálnych služieb krízovej intervencie dostanú od ministerstva práce príslušný set testov. Oznámil to šéf rezortu Milan Krajniak.

pred 2 hodinami

Muž z protestov pred Úradom vlády bude stíhaný na slobode, rozhodol bratislavský krajský súd. Súd zatiaľ nemohol rozhodovať o druhom obvinenom, Čechovi, ktorého okresný súd do väzby zobral. Podľa polície muži 17. októbra po príchode vodného dela začali hádzať kamene a dlažobné kocky do policajtov.

pred 3 hodinami

Vlk dravý by mal byť chráneným živočíchom, ministerstvo životného prostredia pripravuje k tomu vyhlášku. Informoval o tom šéf envirorezortu Ján Budaj, reagoval tak na schválenú kvótu odstrelu 50 vlkov v najbližšej poľovníckej sezóne.