Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. september 2020, 18:04

Navaľnyj žiada Rusko o vrátenie oblečenia

Ruský opozičný politik v tejto súvislosti obvinil Moskvu zo zadržiavania dôležitého dôkazu, ktorý by mohol pomôcť pri vyšetrovaní jeho otravy.

Alexej Navaľnyj v pondelok vyzval ruské úrady, aby mu odovzdali oblečenie, ktoré na sebe mal v auguste, keď v dôsledku otravy upadol do kómy.

"Predtým, ako umožnili môj prevoz do Nemecka, vyzliekli mi všetko oblečenie a poslali ma tam úplne nahého," napísal Navaľnyj.

"Vzhľadom na to, že mi na tele našli novičok a že otrava spôsobená kontaktom s touto látkou, je veľmi pravdepodobná, je moje oblečenie veľmi dôležitým dôkazom," uviedol. "Žiadam, aby bolo moje oblečenie starostlivo zabalené a vrátené," dodal.

Rusko vyhlásilo, že predtým, ako sa začne riadne vyšetrovanie v prípade Navaľného, musí byť zhromaždených viac dôkazov. Požiadalo preto nemecké úrady, aby mu za účelom preskúmania poskytli informácie o Navaľného zdravotnom stave.

Namiesto riadneho vyšetrovania však ruské úrady otvorili predbežné vyšetrovanie tohto prípadu. "Tridsať dní predbežného vyšetrovania použili na ukrytie dôležitých dôkazov," dodal Navaľnyj.

Navaľného spolupracovníkov Ivan Ždanov uviedol, že ruské orgány v rámci predbežného vyšetrovania predvolali na výsluch Navaľného hovorcu a niekoľkých ďalších členov jeho tímu. Podľa Ždanova sa ale výsluchu nezúčastnia, pretože 30-dňová lehota na začatie riadneho vyšetrovania už uplynula.      

Alexej Navaľnyj je hospitalizovaný v berlínskej súkromnej nemocnici Charité od 22. augusta, keď ho tam letecky previezli zo sibírskeho mesta Omsk. V Omsku ho hospitalizovali 20. augusta po núdzovom pristátí lietadla po tom, ako mu počas letu z mesta Tomsk do Moskvy prišlo nevoľno.

Nemecká vláda minulý týždeň oznámila, že laboratóriá vo Francúzsku a vo Švédsku nezávisle od seba potvrdili zistenia nemeckých expertov, ktorí na základe výsledkov laboratórnych testov dospeli k záveru, že Navaľnyj bol otrávený nervovoparalytickou látkou novičok. Navaľného spolupracovníci pozbierali predmety z jeho hotelovej izby v Tomsku a poslali ich nemeckým odborníkom. Tí podľa Navaľného hovorkyne Kiry Jarmyšovej našli stopy novička na fľaši z hotelovej izby.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Otestovať ľudí bez domova na koronavírus bude možné s antigénovými testami, pričom organizácie a zariadenia sociálnych služieb krízovej intervencie dostanú od ministerstva práce príslušný set testov. Oznámil to šéf rezortu Milan Krajniak.

pred hodinou

Muž z protestov pred Úradom vlády bude stíhaný na slobode, rozhodol bratislavský krajský súd. Súd zatiaľ nemohol rozhodovať o druhom obvinenom, Čechovi, ktorého okresný súd do väzby zobral. Podľa polície muži 17. októbra po príchode vodného dela začali hádzať kamene a dlažobné kocky do policajtov.

pred hodinou

Vlk dravý by mal byť chráneným živočíchom, ministerstvo životného prostredia pripravuje k tomu vyhlášku. Informoval o tom šéf envirorezortu Ján Budaj, reagoval tak na schválenú kvótu odstrelu 50 vlkov v najbližšej poľovníckej sezóne.

pred 4 hodinami

NAKA zatkla vplyvného bratislavského právnika Zoroslava Kollára, informuje Denník N. Zatýkanie má súvisieť s výpoveďou bývalého sudcu Vladimíra Sklenku, ktorý teraz spolupracuje s políciou. Ten Kočnerovi opisoval spory, v ktorých sa Kollár za úplatky snažil ovplyvniť súdy.

pred 4 hodinami

Turecko kritizuje karikatúru prezidenta Erdogana, ktorá vyšla na dnešnej obálke Charlie Hebdo. Podľa šéfa Erdoganovho komunikačného oddelenia ide o prejav „šírenia kultúrneho rasizmu a nenávisti“. Karikatúra zobrazuje tureckého prezidenta v bielom tričku a spodkoch, ako drží plechovku s nápojom a sedí vedľa ženy v islamskom hidžábe.

Inzercia

Inzercia