Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. september 2020, 17:16

Trump nominuje nového sudcu najvyššieho súdu koncom týždňa

Trump nominuje nového sudcu najvyššieho súdu koncom týždňa

Americký prezident Donald Trump. FOTO TASR/AP

Nominant amerického prezdienta by mal nahradiť zosnulú dlhoročnú sudkyňu Ruth Baderovú Ginsburgovú.

Šéf Bieleho domu trvá na tom, že Senát amerického Kongresu by mal o jeho nominantovi alebo nominantke hlasovať ešte pred novembrovými prezidentskými voľbami v USA. Líder republikánskej väčšiny v Senáte Mitch McConnell už oznámil, že je pripravený takého hlasovanie zorganizovať.

"Nominanta ohlásim buď v piatok, alebo v sobotu a potom sa pustíme do práce, dúfam však, že jej nebude priveľa," povedal Trump v pondelok pre televíziu Fox News.

Prezident dodal, že meno svojho nominanta chce oznámiť až po ukončení pietnych spomienok na zosnulú Ruth Baderovú Ginsburgovú, ktorá zomrela 18. septembra vo veku 87 rokov.  

Trump odmieta výzvy, aby senátori hlasovali o novom sudcovi Najvyššieho súdu USA až po prezidentských voľbách, ktoré sa majú uskutočniť 3. novembra. Túto požiadavku podporili aj dve republikánske senátorky Lisa Murkowská a Susan Collinsová.

AFP upozornila, že ak sa k dvojici republikánskych senátoriek pridajú ešte dvaja senátori za Republikánsku stranu, mohli by príslušné hlasovanie zablokovať alebo aspoň oddialiť.  

"Hlasovanie by malo prebehnúť pred voľbami. Máme na to dostatok času," zdôraznil Donald Trump.
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Otestovať ľudí bez domova na koronavírus bude možné s antigénovými testami, pričom organizácie a zariadenia sociálnych služieb krízovej intervencie dostanú od ministerstva práce príslušný set testov. Oznámil to šéf rezortu Milan Krajniak.

pred hodinou

Muž z protestov pred Úradom vlády bude stíhaný na slobode, rozhodol bratislavský krajský súd. Súd zatiaľ nemohol rozhodovať o druhom obvinenom, Čechovi, ktorého okresný súd do väzby zobral. Podľa polície muži 17. októbra po príchode vodného dela začali hádzať kamene a dlažobné kocky do policajtov.

pred hodinou

Vlk dravý by mal byť chráneným živočíchom, ministerstvo životného prostredia pripravuje k tomu vyhlášku. Informoval o tom šéf envirorezortu Ján Budaj, reagoval tak na schválenú kvótu odstrelu 50 vlkov v najbližšej poľovníckej sezóne.

pred 3 hodinami

NAKA zatkla vplyvného bratislavského právnika Zoroslava Kollára, informuje Denník N. Zatýkanie má súvisieť s výpoveďou bývalého sudcu Vladimíra Sklenku, ktorý teraz spolupracuje s políciou. Ten Kočnerovi opisoval spory, v ktorých sa Kollár za úplatky snažil ovplyvniť súdy.

pred 4 hodinami

Turecko kritizuje karikatúru prezidenta Erdogana, ktorá vyšla na dnešnej obálke Charlie Hebdo. Podľa šéfa Erdoganovho komunikačného oddelenia ide o prejav „šírenia kultúrneho rasizmu a nenávisti“. Karikatúra zobrazuje tureckého prezidenta v bielom tričku a spodkoch, ako drží plechovku s nápojom a sedí vedľa ženy v islamskom hidžábe.

Inzercia

Inzercia