Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. september 2020, 17:29

Do ulíc Minska vyšli tisíce ľudí, polícia opäť zatýkala

Do ulíc Minska vyšli tisíce ľudí, polícia opäť zatýkala

Foto - TASR/AP

Niekoľko staníc metra v centre Minska je zatvorených. Všetky dôležité objekty v tejto časti mesta sú pod zosilnenou ochranou.

Desaťtisíce ľudí sa zišli v nedeľu v Minsku na opozičnom Pochode solidarity. Jeho účastníci sa vydali k rezidencii bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

Ako informovala agentúra TASS, bezpečnostné sily účastníkom pochodu nebránili v pohybe, do centra mesta však už ráno stiahli posily pre políciu, ktoré sú v pohotovosti. Medzičasom polícia pristúpila aj zadržiavaniu účastníkov pochodu.

Operátori mobilných služieb na žiadosť úradov v meste znížili rýchlosť mobilného internetu. Ide o prax, ktorá sa využíva od vypuknutia protestov proti výsledkom augustových prezidentských volieb.

Niekoľko staníc metra v centre Minska je zatvorených. Všetky dôležité objekty v tejto časti mesta sú pod zosilnenou ochranou. Zablokované sú aj niektoré dôležité dopravné tepny.

Prehradená aj Trieda víťazov, ktorá vedie k Lukašenkovej rezidencii a na ktorej sa v posledných týždňoch každú nedeľu schádzajú prezidentovi odporcovia. Túto nedeľu je táto magistrála prehradená špeciálnou policajnou technikou. Hliadkujú tam príslušníci jednotiek ministerstva vnútra a poriadková polícia. Pristavené sú aj špeciálne vozidlá s baranidlami na rozrážanie davov demonštrantov a vodné delá.

Agentúra Interfax zatiaľ odhadla účasť na pochode na 50 000 ľudí. Pripomenula, že zvyčajne sa na nedeľných zhromaždeniach schádzalo vyše 100 000 ľudí.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 55 minútami

NAKA zatkla vplyvného bratislavského právnika Zoroslava Kollára, informuje Denník N. Zatýkanie má súvisieť s výpoveďou bývalého sudcu Vladimíra Sklenku, ktorý teraz spolupracuje s políciou. Ten Kočnerovi opisoval spory, v ktorých sa Kollár za úplatky snažil ovplyvniť súdy.

pred 59 minútami

Turecko kritizuje karikatúru prezidenta Erdogana, ktorá vyšla na dnešnej obálke Charlie Hebdo. Podľa šéfa Erdoganovho komunikačného oddelenia ide o prejav „šírenia kultúrneho rasizmu a nenávisti“. Karikatúra zobrazuje tureckého prezidenta v bielom tričku a spodkoch, ako drží plechovku s nápojom a sedí vedľa ženy v islamskom hidžábe.

pred 3 hodinami

Ministerstvo školstva posúdi zákonnosť odvolania rektora Miroslava Fikara po tom, čo mu Akademický senát STU doručí návrh na jeho odvolanie. Dovtedy je podľa rezortu školstva bezpredmetné sa k nemu vyjadrovať. 

Inzercia

Inzercia