Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. september 2020, 13:55

Nálety afganskej vlády údajne zabili najmenej 24 civilistov vrátane detí

Ministerstvo obrany oznámilo zabitie 30 bojovníkov Talibanu. Dodalo však, že sa začalo vyšetrovanie v súvislosti s tvrdeniami, že väčšina obetí sú civilisti.

Najmenej 24 civilistov, vrátane šiestich detí, zahynulo a šesť ďalších utrpelo v nedeľu zranenia pri náletoch afganskej vlády na pozície Talibanu v severoafganskej provincii Kundúz. Informovala o tom agentúra AP.

Ministerstvo obrany Afganistanu vyhlásilo, že operácia zabila 30 bojovníkov Talibanu. Dodalo však, že sa začalo vyšetrovanie v súvislosti s tvrdeniami svedkov, ktorí pre AP uviedli, že väčšina obetí sú civilisti.

Armádne lietadlá údajne zaútočili na dom člena Talibanu, pričom výsledná explózia zapálila susedný dom. K druhému náletu došlo, keď sa ľudia pokúšali vyslobodiť rodinu z horiaceho domu.

„Kričal som na ľudí, aby tam nešli, že možno príde druhé bombardovanie, avšak utekali pomôcť hasiť oheň," povedal svedok.

K útoku došlo týždeň po začatí mierových rozhovorov medzi afganskou vládou a Talibanom v Katare.

Vôbec prvé rozhovory afganskej vlády s Talibanom, ktorý dlhé roky dialóg s Kábulom odmietal, sa začali 12. septembra v katarskej metropole Dauha. Sú súčasťou dohody, ktorú vo februári v Dauhe podpísali s Talibanom Spojené štáty.

Vnútroafganské rokovania sú dôležité pri úsilí o dosiahnutie trvalého mieru v Afganistane, ktorý by umožnil odchod jednotiek USA a NATO, vysvetľuje AP.

Inzercia

Dnes treba vedieť

Inzercia

Inzercia