Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
19. september 2020, 10:05

Koronavírus

Pribudlo rekordných 290 prípadov, Matovič píše, že situácia je kritická

Pribudlo rekordných 290 prípadov, Matovič píše, že situácia je kritická

Ilustračné foto – TASR

Pri 300 prípadoch denne sme už podľa premiéra na hrane.

Vo štvrtok pribudlo na Slovensku 290 prípadov nákazy koronavírusom. Je to najviac od začiatku pandémie.

Informoval o tom premiér Igor Matovič na facebooku.

„Dnes však situácia začína byť kritická. Tých druhých aj medzi inak rozumnými ľuďmi výrazne pribúda... a preto logicky pribúda aj nakazených,“ píše Matovič. „ Možno si poviete, že nič strašné sa nedeje, nakazení pribúdajú výrazne menej ako v Čechách a zomiera len minimum ľudí. OK, ale dokedy? Odpoveď poznáme. Dovtedy, dokedy budú regionálni hygienici stíhať dohľadávať kontakty pozitívnych. Po tom bode sa nám situácia vymkne z rúk.“

Predseda vlády tvrdí, že pri 300 prípadoch denne sme už na hrane. „Hygienici idú na 120 % a nových voľných hygienikov niet – lebo predošlé vlády ich stavy zdecimovali. Čo teraz? Pomôže nám jediné – návrat k postoju všetkých nás z prvej vlny, keď nám výsledky závidela celá Európa. Návrat k maximálnej zodpovednosti a spolupatričnosti s najzraniteľnejšími.“

Premiér tento týždeň pre Postoj TV uviedol, že hranica 300 nakazených ľudí denne je červenou čiarou, po ktorej môžeme počítať s tvrdými celoplošnými opatreniami. „Myslím si, že ak dosiahneme hranicu 300 prípadov nákazy denne, lokálni hygienici už nebudú stíhať dohľadávať kontakty a budú musieť prísť na rad celoplošné opatrenia,“ povedal Matovič.

Vo štvrtok laboratóriá otestovali 5750 vzoriek. Z ochorenia COVID-19 sa vyliečilo ďalších 129 pacientov.

Nepribudlo žiadne úmrtie.

Inzercia

Najviac nových prípadov infikovaných hlásia okresy Bratislava, Tvrdošín a Námestovo. 

Kde sú nové prípady:

Bratislava (34), Tvrdošín (30), Námestovo (27), Trenčín (13), Košice (12), Dunajská Streda 11, Žilina (11), Prievidza (10), Poprad (9), Stará Ľubovňa (9), Partizánske (8), Veľký Krtíš (8), Senec (7), Skalica (7),

Prešov (6), Trnava (6), Čadca (5), Liptovský Mikuláš (5), Nové Mesto nad Váhom (5), Nové Zámky (5), Banská Bystrica (4), Hlohovec (4), Michalovce (4), Nitra (4) Topoľčany (4). Po tri prípady boli v okresoch Galanta, Komárno, Považská Bystrica, Sabinov, Sobrance, Zvolen a Žiar nad Hronom, po dva prípady okresy Bardejov, Detva, Dolný Kubín , Púchov, Revúca, Ružomberok a Zlaté Moravce, jeden prípad zaznamenali okresy Levice, Lučenec, Pezinok, Piešťany, Rimavská Sobota, Senica a Trebišov.

O zhoršovaní situácie na Slovensku v piatok na tlačovke hovoril aj minister zdravotníctva Marek Krajčí. „Postupne to rastie. Dá sa očakávať približne 20-percentný týždenný nárast, takže to číslo, žiaľ, bude vyššie. Potrebovali by sme zatiahnuť ručnú brzdu a videli by sme, aký by to malo efekt,“ povedal Krajčí.

Zdrojmi nákazy na Slovensku sú podľa neho najmä svadby, rodinné a firemné oslavy, diskotéky a bary, väčšie cirkevné stretnutia, športové kempy, pracoviská a ubytovne. Hlavný hygienik Ján Mikas preto vydal od piatka zákaz hromadných podujatí v priestoroch verejného stravovania, čiže reštauráciách, nočných baroch, kluboch a diskotékach.

V piatok pribudli aj nové červené a oranžové regióny. Momentálne je ich zhodne po 14.

Dnes treba vedieť

teraz

Šéf Smeru-SD Robert Fico požiadal voličov strany, aby rešpektovali inštrukcie vlády, ktoré vo štvrtok prijala. "Chceme požiadať našich voličov, aby brali na zreteľ, že je to situácia, keď sa treba chrániť, keď treba byť ohľaduplnými. V tomto duchu sa budeme správať aj my poslanci za stranu Smer-SD."

pred 28 minútami

Dvadsať prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry vyzvalo obvineného Dušana Kováčika na okamžité odstúpenie z funkcie špeciálneho prokurátora. Dušan Kováčik má od štvrtka dočasne pozastavený výkon funkcie. Rozhodla o tom prvá námestníčka generálneho prokurátora Viera Kováčiková.

Inzercia

Inzercia