Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
19. september 2020, 08:56

Boj o miesto

Zomrela sudkyňa Najvyššieho súdu USA, Trump môže menovať už tretieho sudcu

Zomrela sudkyňa Najvyššieho súdu USA, Trump môže menovať už tretieho sudcu

Ruth Baderová Ginsburgová. Foto – TASR/AP

Konzervatívci by mohli podľa amerických médií získať v senáte Najvyššieho súdu ešte väčšiu prevahu.

Vo veku 87 rokov zomrela sudkyňa amerického Najvyššieho súdu Ruth Baderová Ginsburgová. Podľa vyhlásenia súdu podľahla zdravotným komplikáciám, ktoré boli spojené s rakovinou slinivky brušnej.

Na Najvyššom súde USA pôsobila od roku 1993, keď ju vymenoval prezident Bill Clinton. Stala sa vtedy iba druhou ženou v najvyššej súdnej inštancii Spojených štátov.

„Naša zem stratila právničku historického významu,“ uviedol predseda amerického Najvyššieho súdu John Roberts. „My na Najvyššom súde sme stratili milovanú kolegyňu. Dnes smútime, avšak s pevným presvedčením, že budúca generácia si bude z Ruth Baderovú Ginsburgovú pamätať tak, ako sme ju poznali – neúnavnú a ráznu bojovníčku za spravodlivosť.“

Prezident Donald Trump ju nazval „ženou, ktorá viedla úžasný život“.

 


Americké médiá označujú Ginsburgovú ako bojovníčku za práva žien a ikonu liberálov, ona sama hovorila, že udržanie práva na potrat je jednou zo zásadných otázok. Jej úmrtím dostáva prezident Donald Trump možnosť menovať už tretieho sudcu počas svojho pôsobenia v prezidentskom úrade. V roku 2017 menoval Neila Gorsucha a o rok neskôr Bretta Kavanaugha.

Podľa agentúry Reuters by ďalšie Trumpovo menovanie sudcu mohlo pomer síl v deväťčlennom senáte súdu už jasne prevážiť na stranu konzervatívcov. Tí mali doteraz prevahu 5 : 4, nie vždy sa však prejavila podľa predstáv konzervatívneho tábora, stačilo, keď John Roberts alebo Neil Gorsuch preskočili ku skupine liberálnejších sudcov.

Inzercia

Prípadnú nomináciu by musel schváliť americký Senát, kde majú republikáni väčšinu. Podľa zdrojov americkej televízie ABC News by mal Trump oznámiť kandidáta v najbližších dňoch. 

V sobotu na twitteri vyzval republikánskych zákonodarcov, aby "bezodkladne" podporili jeho nominanta, ktorý nahradí  zosnulú sudkyňu. Republikáni sú podľa neho v pozícii, keď majú moc a silu, aby prijímali rozhodnutia, pre ktoré ich ľudia volili.

The New York Times informoval, že Biely dom v tichosti vytvára zoznam možných kandidátov na Ginsburgovej miesto už niekoľko dní. Minulý týždeň Trump odhalil zoznam dvadsiatich mien, ktorými plánoval obsadiť potenciálne vyprázdnené miesto.

Podľa demokratického prezidentského kandidáta Joea Bidena by mal nového sudcu vybrať až nový šéf Bieleho domu, ktorý vzíde z novembrových volieb. „Dovoľte mi to povedať jasne: Voliči by mali vybrať prezidenta a tento prezident by mal vybrať nástupcu sudkyne Ginsburgovej,“ vyhlásil Biden.

Podľa rozhlasovej stanice NPR niekoľko dní pred svojou smrťou vraj Ginsburgová svojej vnučke dala tento odkaz: „Mojím najvrúcnejším prianím je, aby som nebola nahradená, pokiaľ nebude uvedený do úradu nový prezident.“

Samozrejme, republikáni nemajú veľkú motiváciu, aby sa riadili týmto odkazom. Samotná Ginsburgová, ktorá 20 rokov trpela na rakovinu, čelila za Baracka Obamu výčitke z časti liberálneho tábora, že napriek veku ani chorobe nechce odstúpiť a Obama tak nemôže na jej miesto menovať liberálneho sudcu na ďalšie desaťročia. Ginsburgová však kritiku odmietala, trvala na tom, že mala dostatok síl, aby ďalej vykonávala prácu sudkyne.

Dnes treba vedieť

pred 14 minútami

Šéf Smeru-SD Robert Fico požiadal voličov strany, aby rešpektovali inštrukcie vlády, ktoré vo štvrtok prijala. "Chceme požiadať našich voličov, aby brali na zreteľ, že je to situácia, keď sa treba chrániť, keď treba byť ohľaduplnými. V tomto duchu sa budeme správať aj my poslanci za stranu Smer-SD."

pred 38 minútami

Dvadsať prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry vyzvalo obvineného Dušana Kováčika na okamžité odstúpenie z funkcie špeciálneho prokurátora. Dušan Kováčik má od štvrtka dočasne pozastavený výkon funkcie. Rozhodla o tom prvá námestníčka generálneho prokurátora Viera Kováčiková.

Inzercia

Inzercia