Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. september 2020, 16:13

Čína spustila manévre v blízkosti Taiwanu, kde aktuálne rokuje predstaviteľ USA

Komunistický režim si stále nárokuje územie susedného štátu.

Čína spustila v piatok vojenské cvičenia v oblasti neďaleko Taiwanského prielivu. Stalo sa tak v čase, keď je na návšteve Taiwanu vysokopostavený predstaviteľ administratívy USA. Informovala o tom agentúra Reuters.

V taiwanskej metropole Tchaj-pej v piatok rokuje námestník ministra zahraničných vecí Spojených štátov Keith Krach, ktorého návštevu ostrovnej krajiny Peking vo štvrtok dôrazne odsúdil.

Čínsky rezort obrany neuviedol o cvičeniach konaných v blízkosti Taiwanského prielivu nijaké ďalšie podrobnosti. Už minulý týždeň Peking uskutočnil v oblasti rozsiahle manévre letectva a námorníctva.

"Sú to rozumné, nevyhnutné kroky súvisiace so súčasnou situáciou v Taiwanskom prielive a potrebou ochrany národnej suverenity a územnej celistvosti (Číny)," uviedol hovorca čínskeho rezortu obrany Žen Kuo-čchiang.

Taiwanskú otázku pritom označil za vnútornú záležitosť Číny, do ktorej sa nemá miešať nijaká zahraničná mocnosť. Agentúra Reuters pripomína, že Peking s rastúcim znepokojením vníma utužovanie vzťahov medzi Taiwanom a USA a zintenzívňuje vojenské cvičenia v oblasti.

Za ostatné dva mesiace je to už druhá návšteva predstaviteľa Spojených štátov v Taiwane. Začiatkom augusta navštívil tento ostrov americký minister zdravotníctva Alex Azar.

Vzťahy medzi Washingtonom a Pekingom sú v súčasnosti na najhoršej úrovni za niekoľko desaťročí, čo spôsobili vyhrotené spory v širokej škále otázok, od obchodu, ľudských práv, Taiwanu až po pandémiu koronavírusu.

Spojené štáty v roku 1979 v záujme spolupráce s Čínou zmenili vzťahy s Taiwanom na neoficiálne. Stále sú však pre vládu v Tchaj-peji hlavným zahraničným spojencom i dodávateľom zbraní.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 2 hodinami

Najviac hlasov oproti prvému čítaniu stratil návrh Anny Záborskej v „domácom“ klube OĽaNO (12) a medzi kotlebovcami (5). Postoj zmenili aj lídri, v júlovom hlasovaní návrh podporil napríklad Boris Kollár i Juraj Šeliga. Teraz sa Kollár zdržal, Šeliga nehlasoval. Kotleba bol dnes neprítomný.

Inzercia

Inzercia