Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. september 2020, 14:28

Smer-SD podal návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze k plánu obnovy

Strane sa podarilo vyzbierať dostatok podpisov, celkovo 37. Mimoriadna schôdza by mala byť zvolaná do siedmich dní.

Opozičná strana Smer-SD podala vo štvrtok v podateľni Národnej rady SR návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze k národnému plánu obnovy, ktorý má byť financovaný z európskych zdrojov v rámci programu Next Generation EU.

Pod návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze sa podpísalo 37 poslancov, a to poslanci celého klubu Smer-SD, podporili ho aj Štefan a Filip Kuffovci (nezaradení), rovnako aj poslanec Ján Podmanický (nezaradený), poslanec Tomáš Taraba (nezaradený) a siedmi odídenci zo Smeru-SD okolo Petra Pellegriniho.

„Nemáme nič na stole a je veľmi dôležité, aby NR SR mohla posvätiť plán, ktorý chce vláda poslať Európskej komisii. Plán obnovy je o tom, aby sme prečkali krízu, ako ideme prekonať pokles hospodárskeho rastu. Toto vláda nerobí a bez toho, aby o tom rokoval parlament, si vláda nemôže poslať takýto plán EK. To, čo predvádza premiér Igor Matovič (OĽaNO), je absolútny amaterizmus,“ povedal poslanec a podpredseda strany Ladislav Kamenický.

Poslanec a predseda strany Robert Fico nechápe, prečo pre vládu je napríklad prioritou obchvat okolo Levíc.

„Uvedomme si, že slovenská ekonomika sa potápa a je to preto, lebo vláda nezvláda krízu, ktorá prichádza s pandémiou. Nielenže ju nezvláda, ale prijíma aj rozhodnutia, ktoré ju prehlbujú,“ tvrdí Fico.

Inzercia

Podľa neho trpia firmy a vláda „sa zabáva všetkým možným a nie tým, ako zachrániť ekonomiku“. „Prvýkrát v histórii má Slovensko šancu využiť takmer 8 miliárd eur od EK. Čakáme a pýtame sa, prečo vláda na jednej strane robí zle a hanbu a nechce nám ukázať, čo chce predložiť EK do 15. októbra. Má niekto nejakú informáciu?“ pýta sa Fico.

Opäť upozornil na platný ústavný zákon týkajúci sa prijímania záväzného stanoviska NR SR k európskej agende. „Musíme využiť mimoriadnu schôdzu. Musí sa konať do štvrtka (24. 9.) budúceho týždňa. Viem si predstaviť, že to celé zablokujú, lebo nič nemajú. Nič nevieme ani netušíme, čo vláda ide s týmito peniazmi urobiť,“ predpokladá konanie koaličných poslancov Fico.

Národný plán obnovy podľa neho musí byť prijatý „v rámci sociálneho dialógu“. „Kto dnes pracuje s kým, kto sa koho pýta? Pýta sa niekto podnikateľov, čo sa deje, pýta sa niekto miest a obcí, čo sa deje s ich rozpočtami? Nikto sa na nič nepýta, lebo máme na Slovensku neprofesionálny spolok, ktorý vládne,“ vyhlásil Fico.

V súčasnosti o pláne obnovy rokuje koalícia, ktorá má k dispozícii analytický materiál a má z neho vybrať priority. Minister financií Eduard Heger (OĽANO) zároveň avizoval, že následne má byť aj k nemu verejná diskusia. Tá by mohla byť v októbri tohto roka. Podľa ministra bude zaujímavejšia verejná diskusia, keď už budú naplánované priority, ako keby ju ministerstvo otvorilo počas leta.

Dnes treba vedieť

pred hodinou
pred hodinou

Regionálnym úradom verejného zdravotníctva podľa ministra zdravotníctva v súčasnosti pomáha 600 vojakov. Budúci rok pôjde regionálnym úradom 24 miliónov eur. Kapacity sú podľa ministra Krajčího dnes dostatočné. „Viac sa urobiť nedá,“ tvrdí.

pred 2 hodinami

Podľa ministra zdravotníctva je zaregistrovaných vyše 15-tisíc dobrovoľníkov v rámci plošného testovania. Podľa Krajčího sa však nenahlásili len zdravotníci. Sám minister je ochotný doplniť stavy ako náhradník kdekoľvek na Orave. Premiér Matovič bude pracovať ako administratívny pracovník v Trvdošíne. Minister práce Milan Krajniak zas v Bardejove.

pred 2 hodinami

Marian Kotleba mal pozitívny test na nový koronavírus. Do karantény by podľa jeho názoru mal ísť celý parlament. Poukázal aj na to, že na svoj zdravotný stav upozorňoval už sudkyňu Špecializovaného trestného súdu počas súdneho pojednávania 12. októbra. Pýta sa preto, či ju budú stíhať za všeobecné ohrozenie.

pred 2 hodinami

„Je neskoro hľadať vinníka nad rozliatym mliekom,“ hovorí minister zdravotníctva v súvislosti na otázku, či nesie zodpovednosť za súčasnú situáciu. Je však ochotný prenechať svoj post, ak sa nájde lepší minister. Tvrdí, že mal možno hroziť svojou demisiou a „búšiť do stola“, keď pandemická komisia chcela prijať prísnejšie opatrenia a nebola vypočutá. Podľa premiéra má minister Krajčí jeho dôveru.

pred 3 hodinami

Režim na hraniciach sa sprísňuje len v prípade Ukrajiny. Na českých hraniciach budú prebiehať len námatkové kontroly. V súvislosti s ostatnými okolitými krajinami sa režim zatiaľ nemení, no môže dôjsť k prehodnoteniu v rámci budúceho týždňa.

pred 3 hodinami

Kremeľ dôrazne odmietol ako úplne nepodložené tvrdenia amerických predstaviteľov, že Moskva získala informácie o voličoch v USA a ovplyvňovala verejnú mienku pred prezidentskými voľbami naplánovanými na 3. novembra. Obdobné obvinenia na svoju adresu zároveň dôrazne odmietol aj Irán.  

 

pred 3 hodinami

Premiér tvrdí, že keby došlo k lockdownu podľa predstáv epidemiológov, krajine by hrozili škody 100 miliónov týždenne. Premiérovi sa podľa jeho slov ozývali aj veľkí podnikatelia, ktorí mu v prípade tvrdého lockdownu oznámili, že sú ohrozené ďalšie investície v budúcnosti. 

Inzercia

Inzercia