Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
17. september 2020

Konzervatívny denník Postoj

Už päť rokov na vašej strane

Dnes uplynulo presne päť rokov odo dňa, keď sme spustili Konzervatívny denník Postoj.

Už päť rokov na vašej strane

Pred piatimi rokmi sme do toho išli vo viere, že sa nám na mediálnom trhu podarí presadiť, keďže tu v tom čase úplne absentovalo seriózne konzervatívne médium a názory kresťanov boli terčom nepochopenia až posmechu.

Dúfali sme, že ak vytvoríme kvalitné noviny, ktoré budú prinášať jedinečné informácie a názory o politike, spoločnosti, svete kresťanstva, ekonomike či kultúre, tak nielen prežijeme, ale sa aj presadíme ako sebavedomá súčasť celonárodnej diskusie.  

Súčasne sme vedeli, že sa púšťame do neistého dobrodružstva. Na rozdiel od iných médií za nami nestál žiaden silný investor, oligarcha ani cirkev, nikto, kto by nám na štart daroval státisíce eur. Našou jedinou nádejou bolo, že sa nájde dostatok ľudí, ktorí budú na fungovanie redakcie posielať aspoň päť eur mesačne. Náš netradičný obchodný model v sebe nesie nemalé riziko, ale je zárukou našej novinárskej slobody, ktorú si nadovšetko ceníme.

Keď sme pred piatimi rokmi začínali, pracovalo nás tu na plný úväzok šesť redaktorov, v prvých mesiacoch nám čitatelia posielali okolo šesťtisíc eur mesačne. Bolo nám jasné, že keď svojou prácou nepresvedčíme, svojho sna o silnom konzervatívnom denníku pre Slovensko sa asi časom vzdáme.

Našťastie, postupne pribúdalo čitateľov aj prispievateľov, skokový nárast sme zaznamenali minulý rok. Po vypuknutí koronakrízy sme sa obávali, že stratíme časť darcov, stal sa však opak, v týchto mesiacoch nám už čitatelia dobrovoľne posielajú mesačne viac než 25-tisíc eur.

Preto sme sa rozhodli, že napriek neistotám tejto doby dôveru čitateľov oplatíme výrazným posilnením redakcie Postoja. V týchto mesiacoch tak rozširujeme rady o ďalších kvalitných novinárov, s ktorými zdieľame rovnaké hodnoty. Redakcia sa posilnila o osem novinárov (Michal Magušin, Jana Zlatohlávková, Martin Leidenfrost, Lukáš Kekelák, Stanka Gajdošová, Lenka Chlebanová, Erik Potocký, Kristína Votrubová), s ďalšími začíname intenzívnu spoluprácu (Alena Potocká, Christian Heitmann).

V októbri medzi nás prídu dve veľmi silné novinárske mená, v pôvodne šesťčlennom Postoji tak bude pracovať 21 ľudí a radi by sme rástli aj v budúcom roku, aby sme patrili medzi špičku mienkotvorných médií a aby sme silnejšie než doteraz formovali nielen slovenské konzervatívne prostredie, ale celú krajinu.

Včera sme diskusiou s premiérom Igorom Matovičom spustili Postoj TV, takéto debaty už budú pravidelnou súčasťou obsahu Postoja.

Postoj už nie je novinárskym startupom ako pred piatimi rokmi, keď sa pár jednotlivcov v jednej malej kancelárii pustilo do budovania nového média.

Dnes nám už nestačia doterajšie priestory, na poradách sa tlačíme v preplnenej miestnosti, ale je to presne tak, ako sme si to pred piatimi rokmi predstavovali v tom najlepšom scenári: o témach sa živo diskutuje aj polemizuje, vidím okolo seba skúsených profesionálov, s ktorými to ťaháme už dlhé roky, aj mladých talentovaných novinárov s novou energiou.

Ak chceme konzervatívny hlas v spoločnosti zastupovať ešte kvalitnejšie a výraznejšie, potrebujeme dnes nových darcov. Keby ste sa ako ďalší pravidelní čitatelia pridali k našim podporovateľom, mohli by sme ešte lepšie rásť v kvalite aj kvantite.  

Naďalej robíme všetko preto, aby sme náš obsah nemuseli zamknúť a spoplatniť. Myslíme si, že noviny by nemala čítať len akási informovaná elita, ktorá je ochotná platiť za obsah, ani sa nechceme uzatvárať do vlastného hodnotového tábora. Za tých päť rokov sme v našom priestore uverejnili dokopy tisíce textov rôzneho typu, komentáre, rozhovory, analýzy či reportáže, ktoré sa dostali k viac než miliónu unikátnych čitateľov. Nič z toho by nevzniklo bez našich podporovateľov, ktorí rozumejú tomu, že ak má byť Postoj silný a slobodný, je odkázaný len na jedinú vec – ochotu tisícov dobrovoľných darcov.

Všetkým vám, našim darcom, veľmi ďakujeme za uplynulých päť rokov. A prosíme aj vás, ktorí nás pravidelne čítate a ceníte si našu prácu, aby ste zvážili svoju podporu.  

Inzercia

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.