Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
17. september 2020, 08:54

Lukašenko zbavil bývalého veľvyslanca v SR diplomatickej hodnosti

Igor Leščeňa podľa oficiálneho zdôvodnenia prišiel o diplomatickú hodnosť veľvyslanca pre „činnosti hanobiace štátnu (diplomatickú) službu“.

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko zbavil bývalého bieloruského veľvyslanca na Slovensku Igora Leščeňu diplomatickej hodnosti ambasádora. Rovnaké rozhodnutie prijal aj v prípade jedného z vedúcich predstaviteľov bieloruskej opozície Pavla Latušku.

Informovali o tom v stredu a vo štvrtok bieloruský spravodajský server Tut.by a agentúra LETA.

Latuško a Leščeňa podľa oficiálneho zdôvodnenia prišli o diplomatickú hodnosť veľvyslanca pre "činnosti hanobiace štátnu (diplomatickú) službu".

Igor Leščeňa odstúpil z postu veľvyslanca na Slovensku 18. augusta. Stalo sa tak po tom, ako podporil občanov Bieloruska, ktorí protestujú proti údajne sfalšovaným výsledkom prezidentských volieb z 9. augusta, v ktorých zvíťazil úradujúci prezident Lukašenko.

Lukašenko Leščeňu z postu bieloruského veľvyslanca na Slovensku oficiálne odvolal 24. augusta. Vo svojom vyhlásení vtedy Leščeňa vyzval na nezávislé vyšetrenie správ o použití násilia voči demonštrantom v Bielorusku.

Pavel Latuška, bývalý bieloruský minister kultúry a veľvyslanec vo Francúzsku (2012-19), bol po vstupe do koordinačnej rady bieloruskej opozície nútený opustiť Bielorusko a momentálne sa nachádza v Poľsku.

Alexander Lukašenko zároveň s odňatím diplomatických hodností Leščeňovi a Latuškovi odvolal z pozície bieloruského veľvyslanca v Lotyšsku Vasiľa Markoviča. Toto rozhodnutie bez uvedenia ďalších podrobností zdôvodnil "neuspokojivým vykonávaním úradných povinností" zo strany tohto ambasádora. Lotyšsko v auguste zrušilo Lukašenkovu návštevu v krajine, plánovanú na apríl 2021, čo zdôvodnilo dianím v Bielorusku po sporných prezidentských voľbách.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 8 minútami

Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu, pracovisko Banská Bystrica, bude o návrhu na väzobné stíhanie bývalého riaditeľa Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovíta Makóa rozhodovať v sobotu.

pred 16 minútami

Taliansky psychológ Ezio Aceti, autor knihy Láske sa treba učiť, ktorú trnavský arcibiskup zakázal používať na území svojej arcidiecézy, v rozhovore pre portál www.nm.sk odmieta kritiku, že jeho kniha je v rozpore s katolíckym učením: "V Taliansku sú moje knihy odporúčané v mnohých diecézach. Pozývajú ma biskupi aj kňazi, aby som hovoril o výchove a emóciách."

pred 3 hodinami

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal na Špecializovaný trestný súd v Pezinku návrh na väzobné stíhanie bývalého riaditeľa Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovíta Makóa. Polícia ho zadržala vo štvrtok ráno, následne bol obvinený z obmedzovania osobnej slobody a vydierania.