Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. september 2015

Slovensko stúplo v rebríčku konkurencieschopnosti

Slovensko sa v rebríčku konkurencieschopnosti Svetového ekonomického fóra umiestnilo na 67. mieste spomedzi 140 štátov. Oproti minulému roku tak stúplo o osem priečok.

Informovala o tom Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) na základe Správy o globálnej konkurencieschopnosti 2015 – 2016, ktorú dnes fórum zverejnilo. K malému zlepšeniu hodnotenia došlo už vlani, kedy sa SR posunula zo 78. miesta na 75.

Aktuálne výsledky podľa PAS potvrdili pozitívny trend a Slovensko sa po dvoch rokoch opäť dostáva do prvej polovice rebríčka konkurencieschopnosti. Napriek tomu je naďalej treťou najhoršie hodnotenou krajinou v skupine štátov Európskej únie. Nižšie sa umiestnili už len Chorvátsko (77. miesto) a Grécko (81.). Tesne nad Slovenskom sa nachádzajú Cyprus (65.) a Maďarsko (63.).

„Celkové hodnotenie Slovenska sa čiastočne zlepšilo vďaka niektorým pozitívne vnímaným zmenám a čiastočne preto, že iné krajiny sa v konkurencieschopnosti zhoršili,“ konštatoval projektový manažér PAS Peter Kremský. Podnikatelia oceňujú napríklad skrátenie doby potrebnej na začatie podnikania či vládnu podporu využívania nových technológií cez digitalizáciu verejnej správy. Vo firemnej sfére zasa podľa nich konkurenčnú schopnosť SR posilňuje, že podniky skvalitňujú výrobné procesy a zavádzajú inovácie.

TASR

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.