Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. september 2020, 17:07

Sulík príde do parlamentu vysvetliť postup v súvislosti s VSE Holding

Zareagoval tak na výzvu poslancov, ktorí so 133 hlasmi odsúhlasili zaradenie tohto bodu do programu 12. schôdze. Za svojím rozhodnutím si stojí.

Vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) príde do Národnej rady SR vysvetliť, prečo sa Slovensko vzdalo predkupného práva pri akciách Východoslovenskej energetiky (VSE) Holding.

Sulík zákonodarcom odkázal, že ponúknutý priestor na vyjadrenie využije rád. "Od začiatku si stojíme za naším rozhodnutím, že vzdanie sa predkupného práva je správnym krokom pre Slovensko. Som o tom presvedčený a zároveň odhodlaný vyvrátiť akékoľvek pochybnosti aj pred parlamentným plénom," deklaruje minister.

Ako pripomenul rezort hospodárstva, Slovensko si neuplatnilo predkupné právo na nákup 49 % akcií spoločnosti VSE Holding. Tie odkupuje koncern E.ON od skupiny RWE ako súčasť ich celosvetovej dohody.

"Štát za neuplatnenie predkupného práva zinkasuje od koncernu 35 miliónov eur a ďalšie výhody. Okrem iného mu zostane zachované predkupné právo vo všetkých troch distribučných spoločnostiach - Západoslovenská energetika (ZSE), Stredoslovenská energetika (SSE) a VSE - ak by v budúcnosti prišlo k opätovnému predaju podielov," dodal rezort.

S nemeckým koncernom sa štát dohodol aj na budúcich investíciách, a to najmä do rozvoja distribučnej infraštruktúry s dôrazom aj na obnoviteľné zdroje.

 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 7 minútami

Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu, pracovisko Banská Bystrica, bude o návrhu na väzobné stíhanie bývalého riaditeľa Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovíta Makóa rozhodovať v sobotu.

pred 16 minútami

Taliansky psychológ Ezio Aceti, autor knihy Láske sa treba učiť, ktorú trnavský arcibiskup zakázal používať na území svojej arcidiecézy, v rozhovore pre portál www.nm.sk odmieta kritiku, že jeho kniha je v rozpore s katolíckym učením: "V Taliansku sú moje knihy odporúčané v mnohých diecézach. Pozývajú ma biskupi aj kňazi, aby som hovoril o výchove a emóciách."

pred 3 hodinami

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal na Špecializovaný trestný súd v Pezinku návrh na väzobné stíhanie bývalého riaditeľa Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovíta Makóa. Polícia ho zadržala vo štvrtok ráno, následne bol obvinený z obmedzovania osobnej slobody a vydierania.