Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. september 2020, 16:22

Von der Leyenová plánuje nahradiť európsky azylový systém

„Môžem oznámiť, že dublinské nariadenie zrušíme a nahradíme ho novým európskym systémom riadenia migrácie,“ povedala Leyenová europoslancom počas rozpravy po svojom prvom prejave o stave EÚ.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v stredu oznámila novú reformu dublinskej smernice, ktorá upravuje udeľovanie azylu v členských krajinách Európskej únie. 

Nový európsky systém riadenia migrácie bude mať podľa von der Leyenovej spoločné štruktúry v oblasti azylu a navracania, ako aj nový mechanizmus solidarity. Jej plán budú musieť ešte schváliť členské štáty EÚ, ktoré sú v tejto téme hlboko rozdelené.

Tzv. dublinský systém bol zavedený v roku 1990 a aktualizovaný dvakrát, naposledy v roku 2013. Jeho účelom je určenie jedného členského štátu EÚ, ktorý je zodpovedný za spracovanie žiadosti o azyl.

Komisia má svoju dlho očakávanú a opakovane odloženú reformu európskej migračnej politiky predstaviť 23. septembra.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 36 minútami

Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu, pracovisko Banská Bystrica, bude o návrhu na väzobné stíhanie bývalého riaditeľa Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovíta Makóa rozhodovať v sobotu.

pred 45 minútami

Taliansky psychológ Ezio Aceti, autor knihy Láske sa treba učiť, ktorú trnavský arcibiskup zakázal používať na území svojej arcidiecézy, v rozhovore pre portál www.nm.sk odmieta kritiku, že jeho kniha je v rozpore s katolíckym učením: „V Taliansku sú moje knihy odporúčané v mnohých diecézach. Pozývajú ma biskupi aj kňazi, aby som hovoril o výchove a emóciách.“

pred 4 hodinami

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal na Špecializovaný trestný súd v Pezinku návrh na väzobné stíhanie bývalého riaditeľa Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovíta Makóa. Polícia ho zadržala vo štvrtok ráno, následne bol obvinený z obmedzovania osobnej slobody a vydierania.