Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. september 2015

Fico pôjde na budúci týždeň na Kubu

Premiér Robert Fico bude od 7. do 10. októbra na oficiálnej návšteve Kuby.

Do Havany pricestuje na základe pozvania kubánskej vlády. V ére samostatnej SR pôjde vôbec o prvú návštevu na tejto úrovni v slovensko-kubánskych vzťahoch. Návrh na jej uskutočnenie dnes schválila vláda na svojom výjazdovom zasadnutí v Nitre.

Fico bude rokovať s prezidentom Raúlom Castrom, ako aj ďalšími ústavnými činiteľmi. Stretne sa tiež s kardinálom katolíckej cirkvi Jaimem Ortegom.

Premiéra budú sprevádzať ministri zahraničných vecí Miroslav Lajčák a financií Peter Kažimír. Obsahom oficiálnych rokovaní bude vzájomná, hlavne ekonomická spolupráca, ako i aktuálny vývoj v politickom dialógu medzi Európskou úniou a Kubou.

"Bude to cesta výlučne ekonomicky orientovaná a budú s ňou spojené aj konkrétne ekonomické a finančné výsledky," ozrejmil po rokovaní premiér. Plánuje sa napríklad podpísanie dohody o uznaní a vysporiadaní kubánskeho dlhu voči SR. Okrem toho sa prediskutuje účasť slovenských firiem na niektorých predovšetkým energetických projektoch.

EÚ zmrazila vzťahy s Havanou v roku 2003 po zásahu režimu proti novinárom a aktivistom. Od apríla minulého roka ich však začala postupne obnovovať. Dohoda o politickom dialógu a spolupráci by sa mohla uzavrieť do konca tohto roka. Obe strany tvrdia, že nedávne zblíženie Kuby a Spojených štátov nemalo žiadny priamy vplyv na rokovania o zlepšení vzťahov.

TASR

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.