Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. september 2020, 11:17

Von der Leyenová je za užšiu spoluprácu v oblasti zdravotníctva

Šéfka Európskej komisie počas svojho prvého prejavu o stave EÚ navrhla zriadenie novej agentúry zameranej na biomedicínsky výskum.

Na vytvorenie silnejšej únie v oblasti zdravotníctva vyzvala v stredu členské štáty EÚ predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

Informovali o tom agentúry AFP a DPA.

Šéfka EK počas svojho prvého prejavu o stave EÚ na pôde Európskeho parlamentu v Bruseli navrhla zriadenie novej agentúry zameranej na biomedicínsky výskum s názvom BARDA a uskutočnenie globálneho zdravotníckeho summitu.

"Pre mňa je to celkom jasné — potrebujeme silnejšiu európsku zdravotnú úniu," povedala von der Leyenová. Pandémia nového druhu koronavírusu podľa nej zdôraznila potrebu užšej spolupráce. "Ľudia v Európe ešte vždy trpia," vyhlásila.

Pandémia COVID-19 podľa nej ukázala, aký krehký a zraniteľný je svet, ako aj európske hodnoty. Ľudia sa chcú však tejto neistoty zbaviť a sú pripravení na nový začiatok. "Európa musí teraz ukázať spôsob, ako túto neistotu premeniť na novú silu," uviedla predsedníčka EK.

Takisto je potrebné zabezpečiť, aby bola EÚ lepšie pripravená na budúce krízy a vedela reagovať na cezhraničné zdravotné hrozby.

Inzercia

Podľa šéfky EK by sa malo viac diskutovať o kompetenciách v oblasti zdravotníctva. Európsky parlament vyzvala na zvýšenie finančnej podpory pre zdravotnícky program EU4Health.

Von der Leyenová takisto uviedla, že navrhne, aby sa na budúci rok konal v Taliansku počas jeho predsedníctva v skupine G20 konať globálny zdravotnícky summit, na ktorom si jednotlivé krajiny vymenia skúsenosti z koronavírusovej krízy. "Toto ukáže Európanom, že naša Únia je tu na to, aby ich všetkých ochránila," ubezpečila.

Von der Leyenová ocenila prácu lekárov a zdravotníckeho personálu počas koronavírusovej pandémie a zdôraznila, že Európa po počiatočnom egoizme znovu objavila hodnotu spolupatričnosti.

Do roku 2030 navrhne EK znížiť emisie skleníkových plynov o 55 percent v porovnaní s hodnotami z roku 1990. Doteraz sa počítalo s obmedzením o 40 percent.

"Uznávam, že nárast zo 40 na 55 (percent) je pre niektorých príliš veľa, pre iných to nie je dosť," uviedla von der Leyenová. "Pre nás je tento cieľ do roku 2030 ambiciózny, dosiahnuteľný a prospešný pre Európu."

Dnes treba vedieť

pred 5 hodinami

V popradskej nemocnici má desať zamestnancov ochorenie COVID-19. „Zatiaľ to nemá žiaden dosah na chod nemocnice. Snažíme sa, aby bola poskytovaná starostlivosť v rámci možností bez nejakého vplyvu na pacienta,“ uviedla hovorkyňa nemocnice Sylvia Galajda.