Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Koronakríza Komentáre a názory
16. september 2020

Jeseň 2020

Dobre sa držme, s premiérom bude surfovanie na druhej vlne naozaj divoké

Premiér ukázal svoju stratégiu pre druhú vlnu. Nuda to nebude.

Dobre sa držme, s premiérom bude surfovanie na druhej vlne naozaj divoké

Igor Matovič v Inkognite, máj 2020. FOTO – TV JOJ

Dávno vieme, že Igor Matovič má skvelo vyvinutú politickú intuíciu. Aj vďaka tomu presne pochopil, že v prvej korona vlne bolo treba byť obklopený odborníkmi a komisiami a pokorne načúvať aj rešpektovať, čo hovoria.

No intuícia mu hovorí, že v druhej vlne im má oponovať, že treba zdvihnúť rukavicu a ísť občas aj do boja proti „zdravotníckej totalite“. A bez zaváhania to urobil, keď sa ozvali nespokojní umelci a športovci.

Pritom sa chvíľočku zdalo, že prenechá zodpovednosť v koronových záležitostiach novej dvojici Krajčí-Jarčuška a sám sa bude venovať niečomu inému. Napríklad reformám pre Brusel. Ale rýchlo pochopil, že to nie je teraz tá téma, ktorá vzbudzuje emócie. Možno až vtedy, keď vyjdú najavo nejaké fakty o rozkrádaní či predražených zákazkách. Teraz je to ešte len povinná jazda.

A Igor Matovič má rád voľné jazdy.

Premiér pochopil, že sa mu rodí v koalícii odbojná skupinka, ktorá bude mimoriadne populárna najmä medzi umelcami a športovcami. Zdieľať

Vieme, čo sa uplynulé dni stalo, ale zhrňme to: Regionálny úrad verejného zdravotníctva v sobotu vyhlásil, že v Bratislave od pondelka platia prísne obmedzenia, ktoré sa budú týkať najmä kultúry a športu.

Nasledujúce hodiny boli sociálne siete a médiá plné rozhorčených reakcií umelcov či športových manažérov.

V pondelok dokonca vznikla výzva pätnástich koaličných poslancov a právnikov smerovaná hlavnému hygienikovi Mikasovi a regionálnemu hygienikovi Dubovi. Upozornili oboch pánov, že podľa ich presvedčenia neboli niektoré rozhodnutia prijaté v súlade s platným právom a poškodzujú určité skupiny obyvateľov Slovenska neprimeraným spôsobom.

List okrem právnikov podpísalo aj pätnásť poslancov zo SaS a Za ľudí. Sú to najmä tí poslanci, o ktorých je známe, že sa necítia celkom komfortne v koalícii, na ktorej čele je Matovič a Kollár.

Adresátom listu síce boli dvaja hygienici, ale Igor Matovič ho očami isto aspoň prebehol a hneď pochopil, že sa mu rodí v koalícii odbojná skupinka. A rýchlo bude populárna najmä medzi umelcami a športovcami, ktorí tvoria vplyvné komunity. Výzva bola zverejnená v pondelok okolo pol druhej. Jej sláva trvala pár hodín.

Premiér sa ihneď vložil osobne do témy. Na ústredný krízový štáb priniesol vlastný návrh a potom sa už mohol víťazoslávne postaviť pred kamery a oznámiť, že sa mu podarilo presvedčiť odborníkov. Vďaka tomu budú opatrenia v športe a kultúre oveľa miernejšie.

Nemám dobrý pocit, že to muselo viesť cez poníženie krízového štábu, píše Zuzana Mistríková. Zdieľať

Čo sa potom dialo? Najmä kultúrna obec, ktorá nemá v láske Matoviča, ostala zaskočená. Iste, bola tam aj radosť, že sa podarilo zmeniť prísne nariadenia, ale bol tam aj pocit trpkosti. Nebolo to totiž vďaka ich silnému tlaku, nápaditým protestom, širokej podpore milovníkov umenia či športu – bolo to najmä preto, že Igor Matovič vie veľmi rýchlo čítať nálady verejnosti, a tak sa sám iniciatívne postavil do čela boja proti prísnym regulám.

Patrilo by sa teraz, aby boli umelci či športovci premiérovi vďační, no najmä tej prvej skupine to pripadá aj trošku trápne. Sformulovala to výstižne producentka Zuzana Mistríková: „Takže – hurá! Tak prečo mám z toho taký zlý pocit? Lebo to nemá takto byť. Som, samozrejme, vďačná za to, že sa opatrenia korigovali. Nemyslím si však, že za normálny prístup ku kultúre (a športu) máme viesť krížovú výpravu proti dôležitým inštitúciám a ľuďom, ktorí sú za ne zodpovední. Nemám dobrý pocit, že to muselo viesť cez poníženie krízového štábu...“

Aj koaličný poslanec Miroslav Kollár (Za ľudí) bol roztrpčený. Chvíľku bol totiž na iniciatívu pätnástich koaličných poslancov veľmi hrdý a bol rád, že sa môžu od Matoviča a jeho koronovej politiky trochu osamostatniť. A konečne sa podarilo v koalícii sformovať čosi ako vnútornú opozíciu. Na facebooku potom priznal: „Na chvíľu sme sa nadýchli. Ale takto to nemá byť. Na konci samí porazení...“

Inzercia

Žiadna radosť, skôr rozladenie, roztrpčenie, skľúčenosť.

A ešte dodajme, že výzva právnikov a pätnástich koaličných poslancov mala aj čudnú polohu. Konkrétne keď kritizovala, že sú cirkevné podujatia, napríklad aj Šaštínska púť, posudzované odlišne ako kultúrne, športové a iné podujatia a „toto rozlišovanie je tak ťažko obhájiteľné aj z hľadiska princípu rovnosti a zákazu diskriminácie ako ústavných princípov. Právo verejne prejavovať svoje náboženstvo pritom nemôže byť zvýhodnené pred skupinou hospodárskych, sociálnych a kultúrnych práv“.

Táto vsuvka bola možno dôležitá pre všetkých mestských liberálov, ktorí sa na facebookoch rozhorčovali, ako Matovič s Krajčím dovolia veriacim to, čo nedovolia iným. No celé to nevyznelo presvedčivo, stačilo vidieť, ako bola púť organizovaná. A úplne zbytočne to prinieslo rozdelenie na my kultúrnici a vy farníci. Akoby do divadla nechodili aj veriaci ľudia.

V druhej vlne sú ľudia ochotní zniesť zrejme aj oveľa viac rizika. Zdieľať

Ale podstatné je, že celú tú výzvu, ktorá chcela pôsobiť tak ambiciózne a sebavedomo, Matovič jedným vyhlásením rýchlo zrušil. Ako sme už boli spomenuli.

Vieme zhruba, čo teraz príde. Druhá vlna, v ktorej sú ľudia ochotní zniesť oveľa viac rizika. Iste aj preto, že odborníci hovoria verejne o tom, že už máme lepšiu liečbu a lekári vedia, čo je efektívnejšie, a zatiaľ je vraj aj dosť remdesiviru.

Oveľa menej sa bojíme a nie sme už veľmi ochotní sedieť iba doma v izolácii, zájsť nanajvýš do potravín a obetavo šiť rúška. Toto už bolo. A všetci dúfame, že sa celkom nezopakuje. Aj keď nakazených bude pribúdať, ochota prinášať veľké obete v spôsobe života bude čoraz menšia.

Veď ani odhodlané nevesty sa nechcú vzdať svojich veľkých svadieb. Ich sťažnosti v médiách sú srdce trhajúce. Premiér ich už na facebooku vyzval, aby spolu s ním hľadali dobré riešenie. Nie, ani z neviest nechce mať premiér nepriateľky.

Stalo sa to, po čom sa na jar volalo. Zdravotníci majú dávať odborné stanoviská a politik má rozhodnúť a prevziať zodpovednosť. Matovič to urobil. Takto bude manažovať druhú vlnu. A keďže situácia sa bude všelijako meniť a on je mužom rýchlej reakcie, bude to divoké surfovanie na druhej covidovej vlne.

Má ešte zmysel kritizovať Igora Matoviča za to, aký je?

Iste, má zmysel domáhať sa svojich práv, ale s podmienkou, že pokorne prevezmeme aj zodpovednosť za vlastné rozhodnutia a správanie. Napríklad: keď sa nakazím na predstavení niekde v klube, kde sa fakt nedalo dobre vetrať a organizátori boli skôr uvoľnenejšie typy. Alebo keď sa na mojej svadbe nakazia aj starí ľudia, nebudem potom vypisovať ukrivdené statusy alebo chodiť vyplakávať do telky, že veď to bolo dovolené a že to mali radšej zakázať.

Ak sme na toto pripravení, tak aj Matovičovo divoké surfovanie zvládneme.

 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame