Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
15. september 2020, 19:23

Trump hovorí o skorých mierových dohodách Izraela s ďalšími krajinami

Trump hovorí o skorých mierových dohodách Izraela s ďalšími krajinami

TASR

Americký prezident vyhlásil, že Izrael má blízko k uzavretiu mierových dohôd s ďalšími piatimi alebo šiestimi arabskými krajinami.

Trump sa vyjadril v Oválnej pracovni Bieleho domu na stretnutí s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom, ktorý v utorok podpíše historické dohody o normalizácii vzájomných vzťahov so Spojenými arabskými emirátmi (SAE) a Bahrajnom. Na ceremóniu so stovkami pozvaných hostí už do Bieleho domu dorazili Netanjahu a ministri zahraničných vecí SAE a Bahrajnu, s ktorými Trump absolvoval samostatné stretnutia.

"Historický deň pre mier na Blízkom východe," napísal Trump na Twitteri vyzdvihujúc uzavretie "prelomových dohôd, ktoré nikto nepovažoval za možné".

"Ďalšie krajiny budú nasledovať!" dodal americký líder, ktorý dúfa, že tieto mierové dohody podporia jeho šance na opätovné zvolenie v novembrových prezidentských voľbách. Trump tiež Netanjahuovi odovzdal symbolický kľúč od Bieleho domu, informovala agentúra DPA.

Izraelský líder vyhlásil, že Trump má "kľúč k srdciam" Izraelčanov. "Myslím si, že Izrael už nie je izolovaný," dodal prezident USA. Pre Blízky východ sú nové dohody výraznou zmenou desaťročia trvajúceho stavu, pri ktorom sa arabské krajiny snažili zachovať jednotný postoj voči Izraelu v súvislosti s jeho zaobchádzaním s Palestínčanmi.

Dosiaľ poslednými arabskými krajinami, ktoré nadviazali diplomatické vzťahy s Izraelom, boli Egypt v roku 1979 a Jordánsko v roku 1994.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 5 hodinami

V popradskej nemocnici má desať zamestnancov ochorenie COVID-19. „Zatiaľ to nemá žiaden dosah na chod nemocnice. Snažíme sa, aby bola poskytovaná starostlivosť v rámci možností bez nejakého vplyvu na pacienta,“ uviedla hovorkyňa nemocnice Sylvia Galajda.