Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
15. september 2020, 19:17

Vyšetrovatelia OSN obvinili sýrsky režim z nových zločinov proti ľudskosti

OSN v najnovšej správe konštatuje, že za porušovanie ľudských práv sú zodpovedné všetky strany konfliktu v Sýrii.

V správe sa konštatuje, že od januára do konca júna sa zvýšil počet cielených násilných činov, ako sú atentáty, mučenie, sexuálne násilie alebo rabovanie s výberom obetí na základe etnickej príslušnosti. Deje sa to najmä v oblastiach s prevažne kurdským obyvateľstvom.  

Nezávislá medzinárodná vyšetrovacia komisia OSN pre Sýriu už v júli odsúdila desiatky možných vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti v tomto regióne, pričom niekoľko z nich bolo pripísaných Rusku. Správa zverejnená v utorok poukazuje na ďalšie možné podobné činy. Predseda vyšetrovacej komisie Paulo Sérgio Pinheiro vyzval skoncovať s týmto stavom. Okrem iného aj pre to, že používanie takýchto "hrozných praktík" malo za následok i ozbrojené strety v niektorých častiach krajiny.

Správa poukazuje aj na dôkazy o možných vojnových zločinoch spáchaných povstaleckou Slobodnou sýrskou armádou (SNA). Podľa expertov OSN na ľudské práva Tureckom podporovaná SNA napr. používa znásilnenie ako nástroj na zastrašovanie kurdského obyvateľstva - experti zaznamenali prípad, keď vojenská polícia SNA prinútila zadržaných, aby boli svedkom znásilnenia maloletej osoby. Jednotky SNA okrem toho brali do zajatia ženy z menšinového etnika jezídov.

Komisia OSN upozornila, že príslušníci tureckých ozbrojených síl by mohli byť vzatí na zodpovednosť, ak sa preukáže, že jednotky  SNA páchali trestné činy pod tureckým velením.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 4 hodinami

V popradskej nemocnici má desať zamestnancov ochorenie COVID-19. „Zatiaľ to nemá žiaden dosah na chod nemocnice. Snažíme sa, aby bola poskytovaná starostlivosť v rámci možností bez nejakého vplyvu na pacienta,“ uviedla hovorkyňa nemocnice Sylvia Galajda.