Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
15. september 2020, 18:35

Na hraniciach Bieloruska s Ukrajinou uviazli stovky chasidských pútnikov

Bieloruská pohraničná stráž umožnila pútnikom vstup do neutrálneho pásma, ukrajinské úrady ich na územie Ukrajiny nevpustili.

Stovky chasidských židov, ktorí sa napriek obmedzeniam súvisiacim s epidémiou vyvolanou šírením koronavírusu SARS-CoV-2 vydali na púť na Ukrajinu, uviazli na hraniciach Ukrajiny s Bieloruskom.

Vláda v Kyjeve totiž v rámci boja proti šíreniu koronavírusu SARS-CoV-2 obmedzila do 28. septembra vstupu cudzincov a osôb bez štátnej príslušnosti do krajiny. Ako spresnila agentúra Interfax, na hraniciach Ukrajiny s Bieloruskom uviazlo vyše 700 chasidských pútnikov vrátane asi sto detí. Bieloruská pohraničná služba informovala, že chasidskí pútnici sa chceli dostať na Ukrajinu, aby tam v meste Umaň slávili židovský Nový rok a navštívili hrob významného rabína.

Ukrajinská štátna pohraničná služba poznamenala, že židovskí pútnici začali prichádzať na hranice z Bieloruska v pondelok popoludní. Pohraničná stráž bola v dôsledku toho nútená zastaviť tam cestnú dopravu, pretože pútnici bránili jej plynulosti.

Viaceré občianske organizácie v pohraničí následne postavili pre pútnikov uviaznuvších na hranici stany a provizórne výdajne stravy, ktoré zásobujú vodou a kóšer potravinami. Na mieste pomáhajú aj dobrovoľníci Červeného kríža.

Oficiálny predstaviteľ bieloruskej pohraničnej stráže v Homeľskej oblasti Alexej Ďubenkov podľa agentúry TASS uviedol, že v neutrálnom pásme na hraniciach s Bieloruskom a Ukrajinou sa nachádza viac ako 800 pútnikov, ale v meste Homeľ ich je zrejme ešte ďalších 400. Pripustil, že ďalší pricestujú na hranice z iných regiónov.

Umaň sa nachádza v Čerkasskej oblasti v strednej časti Ukrajiny a je pútnickým miestom chasidských židov, ktorí tam prichádzajú z rôznych krajín sveta, aby sa modlili pri hrobe duchovného mentora hnutia Braclavských chasidov - rabína Nachmana, ktorý zomrel v roku 1810. Tisíce veriacich navštevujú rabínov hrob najmä počas tzv. vysokých židovských sviatkov. Tento rok však bola púť zrušená pre opatrenia zavedené v súvislosti s pandémiou koronavírusu SARS-CoV-2.  

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 33 minútami

Banky by mali pristupovať citlivo a individuálne ku klientom, ktorí požiadali o odklad splátok úverov a po jeho skončení sa môžu mať pochybnosti o schopnosti splácať aj naďalej. Z klientov, ktorým sa skončil odklad k dnešnému dňu, asi 95 % bude ďalej splácať bez problémov. Uviedol to vo štvrtok minister financií Eduard Heger (Oľano) po rokovaní so Slovenskou bankovou asociáciou. (tasr)

pred hodinou

Predsedníčka parlamentného zdravotníckeho výboru Jana Bittó Cigániková (SaS) je pozitívna na koronavírus. Potvrdila to na sociálnej sieti. Spresnila, že nemá žiadne príznaky, nestratila ani chuť. "Vo väčšom kolektíve (v parlamente) som bola naposledy vo štvrtok. Síce s rúškom, ale zrejme nepomohlo. Mám malú nálož vírusu, Ct38 zatiaľ," uviedla Cigániková. Doplnila, že jej manžel je negatívny a jej deti čakajú na výsledok testu. Poslankyňa zostáva v karanténe. (tasr)

pred hodinou

Vakcína na koronavírus sa vyvíja aj na Slovensku. Riaditeľ spoločnosti Axon Neuroscience Norbert Žilka pre Postoj hovorí, ako sa na u nás robí svetový výskum, aká je bezpečnosť vakcín, to, ako fungujú u starších ľudí či ako by mohol vyzerať liek na koronu.