Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
15. september 2020, 15:52

Borrell: EÚ neuznáva Lukašenka za legitímneho prezidenta Bieloruska

„Prezidentské voľby považujeme za podvod, Lukašenko nie je legitímnym prezidentom,“ uviedol šéf diplomacie EÚ Josep Borrell. 

Zároveň ocenil úsilie europarlamentu podporiť ľudské práva občanov Bieloruska, ako aj súvisiace kroky Únie. Poslanci EP v utorok dopoludnia diskutovali o povolebnej situácii a demonštráciách v Bielorusku, o otrave ruského opozičného politika Alexeja Navaľného a tiež o situácii v Libanone po ničivom výbuchu v bejrútskom prístave. O príslušných uzneseniach sa bude hlasovať vo štvrtok.

Vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku upozornil, že "brutálne" potlačovanie pokojných demonštrácií v Bielorusku pokračuje a masové zatýkanie si doteraz vyžiadalo zadržanie vyše 7500 ľudí, pričom Únia má správy o najmenej 500 prípadoch mučenia. Odsúdil tiež skutočnosť, že väčšina členov opozičnej koordinačnej rady bola zatknutá alebo prinútená odísť do exilu.

EÚ podľa jeho slov zareagovala štyrmi spôsobmi: rozhodnutím čo najskôr prijať cielené sankcie; výzvou bieloruským úradom, aby ukončili násilnosti; pokračujúcou podporou pre bieloruskú občiansku spoločnosť a nakoniec prehodnocovaním spolupráce s Bieloruskom v niektorých oblastiach.

Borrell spresnil, že sankcie budú zavedené v najbližších dňoch a budú sa týkať osôb zodpovedných za násilné potlačovanie demonštrácií a volebné podvody. Zhoršovanie situácie v krajine povedie k rozšíreniu sankčného zoznamu.

EÚ podľa Borrella vyzýva bieloruskú vládu na pokojné riešenie situácie, ukončenie násilností, prepustenie zadržaných demonštrantov a opozičných politikov a začatie celonárodného politického dialógu.

Podľa Borrella ideálnym riešením z pohľadu EÚ by bolo vypísanie nových prezidentských volieb konaných pod dohľadom pozorovateľov z OBSE. Ako však dodal, tomu bráni Lukašenkova túžba udržať sa za každú cenu pri moci, čo aj s pomocou susedného Ruska.

Podpora EÚ pre bieloruskú občiansku spoločnosť má aj podobu 53 miliónov eur, ktoré sú určené najmä pre obete násilia zo strany polície a na podporu nezávislých médií. Prehodnocovanie vzťahov medzi EÚ a Bieloruskom podľa Borrella znamená, že kontakty v niektorých oblastiach budú prerušené; Brusel bude mať záujem o posilňovanie a rozvoj len takých vzťahov, ktoré povedú k budovaniu demokratického Bieloruska.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 4 hodinami

V popradskej nemocnici má desať zamestnancov ochorenie COVID-19. „Zatiaľ to nemá žiaden dosah na chod nemocnice. Snažíme sa, aby bola poskytovaná starostlivosť v rámci možností bez nejakého vplyvu na pacienta,“ uviedla hovorkyňa nemocnice Sylvia Galajda.