Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. september 2015

Merkelovej konzervatívci klesli kvôli utečencom na ročné minimum

Podpora konzervatívcov nemeckej kancelárky Angely Merkelovej klesla na ročné minimum - dosahuje iba 38,5 percenta. Vyplýva to z dnes zverejneného prieskumu spoločnosti INSA pre nemecký denník Bild. 

Je to dôsledok obáv voličov z utečeneckej krízy v Európe, analyzuje agentúra Reuters. Merkelová si vyslúžila kritiku, predovšetkým medzi konzervatívcami, za vyvolanie zvýšeného prílevu migrantov tým, že dala zelenú uchádzačom o azyl a umožnila im príchod do Nemecka. Menšie aj veľké mestá v najväčšej európskej ekonomike musia tento rok zvládnuť až 800 000 utečencov a migrantov, unikajúcich pred vojnou či chudobou.

Prieskum verejnej mienky inštitútu INSA ukázal jednopercentný pokles konzervatívcov v porovnaní s minulým týždňom. Sociálni demokrati (SPD), ktorí sa spolu s Merkelovou podieľajú na moci v pravo-ľavej koalícii, takisto zaznamenali pokles o jeden percentuálny bod a od opýtaných získali celkovo 23,5 percenta.

Celková podpora "veľkej koalície" tak dosiahla najnižšiu úroveň od posledných volieb spred dvoch rokov.

"Utečenecká kríza spôsobuje problémy najmä konzervatívnemu táboru a veľká koalícia je slabšia než kedykoľvek predtým," uviedol pre denník Bild šéf INSA Hermann Binkert.

Inzercia

Radikálna strana Ľavica získala pol percenta hlasov opýtaných a stúpla na 10,5 percenta - ten istý výsledok dosiahli Zelení, ktorí zaznamenali nárast o jedno percento. Pravicová Alternatíva pre Nemecko (AfD) a propodnikateľskí Slobodní demokrati (FDP) majú nezmenené preferencie šesť percent a štyri percentá.

Merkelovej vlastná popularita takisto utrpela kvôli jej postupu v utečeneckej kríze, hoci politička zostáva stále jedným najobľúbenejších povojnových kancelárov Nemecka.

Nasledujúce voľby sa majú konať v roku 2017.

TASR

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.