Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. september 2015

Štátny príspevok na zateplenie domu dostane podľa Fica každý, kto oň požiada

Každý, kto požiada štát o príspevok na zateplenie rodinného domu, by ho mal dostať. Vyhlásil to v pondelok premiér Robert Fico na brífingu v Bratislave, kde v parku pred rodinnými domami symbolicky zaškrtol splnenie ďalšieho opatrenia z druhého sociálneho balíka vlády. Ak bude záujem ľudí o štátny príspevok prevyšovať vyčlenených 30 miliónov eur, vláda tieto prostriedky podľa jeho slov doplní.

„Pokiaľ sa ukáže, že záujem je väčší, budeme hľadať finančné prostriedky. Nechceme nikoho diskriminovať. Každý, kto splní podmienky a požiada o preplatenie časti nákladov so zatepľovaním, by tieto peniaze mal dostať,“ ubezpečil Fico. „Zatiaľ je to 30 miliónov eur, ak sa ukáže, že záujem je väčší, budeme tento balík dopĺňať,“ avizoval.

 Premiér pripomenul, že parlament v týchto dňoch schválil novelu zákona o dotáciách na rozvoj bývania, ktorá nadobudne účinnosť v januári. Príspevok je určený na zlepšenie energetickej hospodárnosti rodinného domu zateplením obvodových stien, strechy, vnútorných deliacich konštrukcií medzi vykurovaným a nevykurovaným priestorom a výmenou okien a dverí. Celkovo plánuje štát preplatiť do 30 % nákladov, najviac však poskytne 6 000 eur a ďalších 500 eur možno získať na projektovú dokumentáciu a energetický certifikát.

Nárok na príspevok bude mať vlastník rodinného domu na území SR, ktorý je využívaný výlučne na bývanie a užíva sa aspoň desať rokov. Celková podlahová plocha jednopodlažného domu môže byť najviac 150 štvorcových metrov (m2) a pri viacpodlažnom dome je hranica stanovená na 250 m2. Požiadať oň budú môcť aj tí, čo začali zatepľovať tento rok.

TASR

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.