Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. september 2015, 18:59

Sudcovia posúdia, či Štefana Harabina treba disciplinárne stíhať

Harabinovi vyčítajú, že neriešil skutočnosť, že senáty jeho kolégia majú rozdielne názory na zákonnosť policajnej inšpekcie ministerstva vnútra.

Súdna rada sa bude zaoberať otázkou možného vyvodenia disciplinárnej zodpovednosti voči bývalému predsedovi Trestnoprávneho kolégia Najvyššieho súdu SR Štefanovi Harabinovi. Jej členovia sa na tom dohodli na dnešnom zasadnutí.

S návrhom prišli traja členovia rady Ján Kľučka, Elena Berthotyová a Dušan Čimo. Harabinovi vyčítajú, že neriešil skutočnosť, že senáty jeho kolégia majú rozdielne názory na zákonnosť policajnej inšpekcie ministerstva vnútra a na zákonnosť rozsudkov sudcu Milana Vargu v Česku odsúdeného za jazdu pod vplyvom alkoholu.

„Vo funkcii predsedu Trestnoprávneho kolégia nepodal návrh na zjednocovanie názorov v týchto dvoch veciach. Keďže to neurobil v rozumnej dobe a bez uvedenia relevantného dôvodu, naša návrhová komisia to považuje za také porušenie súdnej disciplíny, ktoré by si zaslúžilo disciplinárny postih,“ vysvetlil novinárom Kľučka.

Berthotyová kolegom v rade priblížila, že sudca Juraj Kliment sa na Harabina obrátil s podnetom na zvolanie kolégia 17. júla tohto roku. Zároveň ho požiadal, aby boli odročené pojednávania vo veciach, kde padli opačné rozhodnutia.

Harabin podnetu nevyhovel, navyše 22. júla vydal ďalší rozsudok, v ktorom označil policajnú inšpekciu za nezákonnú. Podľa Berthotyovej tak konal v rozpore s 11 predchádzajúcimi rozsudkami Najvyššieho súdu (NS) SR, medzi ktorými bol i rozsudok jeho vlastného senátu z októbra 2014.

Na zvolanie kolégia vyzvala Harabina i predsedníčka NS Daniela Švecová, ktorá, keď tak neurobil, zvolala kolégium sama. Zjednocovať rozdielne stanoviská senátov bude v utorok 29. septembra.

Predsedníčka Súdnej rady Jana Bajánková vysvetlila, že rada musí najprv získať podklady v tejto veci, aby sa k nej mohla kvalifikovane vyjadriť. Osloví preto sudcu Klimenta i Najvyšší súd. K otázke prípadného návrhu na stíhanie sa vráti na októbrovom zasadnutí.

„V prípade, že zistí porušenie povinností sudcu, tak potom nevidím dôvod, prečo by nepodala, pokiaľ bude mať taký návrh podporu desiatich hlasov,“ pripustila Bajánková, že by mohla návrh na disciplinárne stíhanie Harabina podať.

Senát pod vedením Harabina oslobodil viacerých policajtov odsúdených z korupcie s odôvodnením, že inšpekcia ministra vnútra, ktorá ich vyšetrovala, nemá oporu v zákone. Iný senát Najvyššieho súdu pod vedením Juraja Klimenta skonštatoval, že činnosť policajnej inšpekcie je v súlade so zákonom.

Senát pod vedením Harabina oslobodil tiež sexuálneho devianta, ktorého poslal do väzenia sudca Milan Varga v minulosti odsúdený v ČR za jazdu pod vplyvom alkoholu. To mal byť podľa Harabina dôvod na vyzlečenie sudcu z talára. Skutok však v tom čase na Slovensku nebol trestný čin. Iný senát NS preto označil rozsudky Vargu za zákonné.

Počínanie bývalého šéfa Najvyššieho súdu viedlo k tomu, že predsedníčka Daniela Švecová rozpustila jeho senát a preradila ho do senátu jeho názorového oponenta Juraja Klimenta. Harabin tiež stratil dôveru kolegov a prišiel o post predsedu Trestnoprávneho kolégia. Označil to za trestanie za svoj právny názor.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 12 minútami

V prvom šlágri EURO 2020 zvíťazili futbalisti Anglicka nad Chorvátskom 1:0. Trojbodový úlovok v nedeľnom dueli D-skupiny im zabezpečil gól Raheema Sterlinga z 57. minúty. Ďalší zápas na šampionáte odohrajú Angličania v piatok 18. júna proti Škótsku vo Wembley, Chorváti sa predstavia o tri hodiny skôr v Glasgowe proti Česku. (tasr)

pred 4 hodinami

V utorok od 9.00 h sa má začať mimoriadna schôdza parlamentu, na ktorej chce opozícia vysloviť nedôveru ministrovi vnútra Romanovi Mikulcovi. Vyplýva to z návrhu programu schôdze zverejneného na webe NR SR. Návrh na odvolanie podal Smer-SD, podpísali sa podeň aj niektorí nezaradení poslanci. (tasr)