Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. september 2015, 18:58

Na Marse objavili pramene slanej vody

Tmavé, úzke pramene vody sa objavujú počas najteplejších marťanských mesiacov

Na Marse sa pravdepodobne nenachádza len zamrznutá voda, ale aj pramene tečúcej slanej vody, a to minimálne počas leta, oznámili dnes vedci z amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA), ktorých citovala agentúra AP. 

Vedci uviedli, že posledné pozorovania "silne podporujú" dlhoročnú teóriu, že slaná voda každé leto prúdi na niektorých spomedzi marťanských svahov. 

Tmavé, úzke pramene vody sa objavujú počas najteplejších marťanských mesiacov, pričom na zvyšok roka zmiznú. 

Soľ znižuje bod, v ktorom voda zamŕza, čo podľa vedcov vysvetľuje, prečo na Marse voda prúdi práve v letnej sezóne. Keďže voda je pre život nevyhnutná, najnovšie zistenia by mohli mať závažné následky. 

Cieľom ďalšieho výskumu bude podľa vedcov zistenie, či na Marse môže existovať akákoľvek mikroskopická forma života. Svoje závery pritom vyvodzujú z údajov zaznamenaných sondou Orbiter, ktorá okolo tejto planéty krúži od roku 2006. 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 5 hodinami
pred 6 hodinami

Zástupca šéfredaktora Jozef Majchrák debatuje na Konzervatívnom fóre na tému, či sa raz Slovensko dočká solídneho konzervatívneho prezidenta. Spoločnosť mu robia komentátor denníka Štandard Dag Daniš a analytik Inštitútu Václava Klausa Filip Šebesta.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.