Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. september 2015

Porošenko navrhol obmedziť právo veta v Bezpečnostnej rade OSN

Ukrajinský prezident Petro Porošenko navrhol obmedziť využívanie práva veta stálymi členmi Bezpečnostnej rady OSN v prípadoch, keď "ide o masové straty na životoch". Podľa webovej stránky ukrajinskej prezidentskej kancelárie to Porošenko vyhlásil v noci nadnes vo svojom prejave pred Valným zhromaždením OSN v New Yorku.

V zverejnenom tlačovom vyhlásení sa spresňuje, že Porošenko nenavrhuje odopieranie práva veta, chce však dosiahnuť určité obmedzenia v prípadoch, ktoré sa týkajú masových strát na životoch. "Právo veta je teraz fakticky do istej miery definované ako povolenie zabíjať," uvádza sa vo vyhlásení.

Podľa Porošenkovho názoru sa všetky stále členské štáty Bezpečnostnej rady OSN okrem Ruska zhodujú na tom, že v súvislosti s  anexiou Krymského polostrova a pádom malajzijského lietadla na východe Ukrajiny by sa nemalo uplatňovať právo veta.

Agentúra UNIAN, ktorá o tom informovala, pripomenula, že Porošenko sa nádejal, že sa mu na zasadnutí Valného zhromaždenia OSN  podarí iniciovať diskusiu o odobratí práva veta Rusku. To však deklarovalo, že takýto krok by protirečil Charte OSN. Ruský veľvyslanec pri OSN Vitalij Čurkin vyhlásil, že Bezpečnostná rada OSN by stratila význam, ak by Rusko nemalo právo veta.

TASR

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.