Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
08. september 2020

Hazard

V Nitre sa rysuje bratislavský scenár, súd dočasne stopol zákaz herní

Prokurátorovi sa nepáči, ako sa spočítali podpisy. Mesto oponuje, že išlo nad rámec zákona.

V Nitre sa rysuje bratislavský scenár, súd dočasne stopol zákaz herní

Nitra. Foto: Flickr.com/Kazimierz Popławski (CC licencia)

Keď sme v marci napísali, prečo by snaha o zákaz hazardu v Bratislave mohla byť námetom na kriminálku, mohlo to znieť príliš nadnesene. Lenže ukradnuté petičné hárky, falošní dobrovoľníci, téma hazardu v Kočnerovej Threeme – to všetko je súčasťou príbehu, na ktorý najmä aktivisti len tak nezabudnú. 

Boj proti herniam sa rozbehol v mnohých mestách Slovenska a momentálne sa zdá, že po hlavnom meste si najväčšiu drámu „vychutnáva“ Nitra. 

Výhrady prokuratúry, ústupok súdu

Krajský súd v Nitre ešte koncom augusta dočasne pozastavil účinnosť všeobecne záväzného nariadenia (VZN), ktorým mesto zakázalo na svojom území herne. 

Nitrianski mestskí poslanci prijali nariadenie v polovici júna minulého roku. VZN však napadla prokuratúra. Prokurátor Vladimír Bezák svoj protest podľa TASR zdôvodnil tým, že mesto Nitra podpisy z petície fyzicky nespočítalo na všetkých 1 311 hárkoch, ale iba na náhodných 51 hárkoch. 

Radnica tvrdí, že dala podpisy pod petíciou opätovne skontrolovať, čím sa potvrdilo stanovisko hlavnej kontrolórky, že podpisov je dosť. Mestskí poslanci následne protestu prokurátora nevyhoveli, takže zákaz herní platil ďalej. 

V marci podala prokuratúra žalobu, ktorou sa domáha, aby súd vyslovil nesúlad VZN so zákonom. O žalobe správny súd zatiaľ nerozhodol, ale vyhovel prokuratúre, ktorá ho začiatkom leta požiadala, aby dočasne pozastavil účinnosť nariadenia. 

Prokuratúra argumentovala tým, že v meste sú podnikatelia, ktorým v decembri skončia licencie na prevádzkovanie hazardu a budú musieť prepúšťať. 

Podľa novín MY Nitra medzi ne patrí aj firma z Bratislavy, ktorá prevádzkuje v Nitre viacero herní. Na prokuratúru sa obrátila s podnetom na dočasné pozastavenie účinnosti VZN, lebo po vypršaní licencie bude musieť prepustiť asi 40 ľudí.

„Správny súd dospel k záveru, že žalobca dostatočne preukázal a odôvodnil potrebu vydania rozhodnutia, a teda dočasne pozastaviť účinnosť všeobecne záväzného nariadenia,“ uviedla pre Postoj hovorkyňa Krajského súdu v Nitre Patrícia Mišovič. 

„Správny súd môže uznesením na návrh žalobcu dočasne pozastaviť účinnosť všeobecne záväzného nariadenia, jeho časti alebo niektorého jeho ustanovenia, ak ich ďalšie uplatňovanie môže ohroziť základné práva a slobody, ak hrozí značná hospodárska škoda alebo závažná ujma na životnom prostredí, prípadne iný vážny nenapraviteľný následok,“ vysvetlil prokurátor krajskej prokuratúry Jaroslav Maček.

Súd teda ešte bude rozhodovať o samotnej veci, teda či bolo VZN o zákaze herní schválené v súlade so zákonom. 

Zaujímavé je, že v prípade Bratislavy krajský súd nepozastavil účinnosť VZN, hoci o to tiež žiadala prokuratúra. Tá napokon dosiahla svoje, keď súd skonštatoval, že zákaz herní bol prijatý protizákonne. Za hlavný dôvod súd označil opakované hlasovanie mestských poslancov. Prípad nie je doteraz definitívne rozhodnutý, keďže Najvyšší súd stále nerozhodol o kasačnej sťažnosti, teda odvolaní hlavného mesta. 

Mesto: Išli sme nad rámec zákona

V Nitre ešte nie sú v súdnom procese tak ďaleko, zatiaľ majú naťahovačky len s prokuratúrou, ktorá mestu vyčíta, že nedostatočne spočítalo podpisy. Z radnice odkazujú, že podľa ich právneho oddelenia zákon o hazardných hrách bližšie nešpecifikuje, akým spôsobom majú byť hlasy spočítané. 

Inzercia

„Mesto Nitra nielenže petičné hárky a podpisy spočítalo, ale nad rámec zákona vybralo vzorku 1 300 podpisov a overilo ich chybovosť,“ reagoval pre Denník Postoj hovorca mesta Tomáš Holúbek. 

Okrem toho, mesto dalo vyvinúť aplikáciu Kladivo na hazard, ktorou podľa Holúbeka pracovníci mestského úradu desiatky hodín spočítavali a overovali každý jeden hlas na petícii, riešili sa napríklad duplicitné podpisy. „Po tomto sme prišli k záveru, že podpisov je stále dostatok, tak, ako to vyžaduje zákon, aj o niečo viac. Na základe tohto potom mestské zastupiteľstvo protestu prokurátora nevyhovelo,“ dodal hovorca Holúbek. 

Krajský súd v Nitre dočasne pozastavil účinnosť Všeobecne záväzného nariadenia o zákaze hazardu v Nitre. Toto...

Uverejnil používateľ Marek Hattas - primátor Nitry Streda 2. septembra 2020 Zdieľať

Primátor Nitry a poslanec národnej rady Marek Hattas reagoval na rozhodnutie krajského súdu tým, že pripomenul novelu zákona o hazardných hrách, ktorá už prešla prvým čítaním v parlamente a ktorej cieľom je vypustiť z legislatívy podmienku petície občanov. Bez petície totiž mesto či obec nemôže hlasovať o regulácii hazardu. 

Hattas zároveň avizoval, že v prípade schválenia novely predloží poslancom mestského zastupiteľstva nový návrh, ktorý zakáže hazard v Nitre.

Petícia mala problémy od začiatku

Zber podpisov pod petíciu za zákaz herní v Nitre spustili aktivisti v marci minulého roka, ako prvý im ju podpísal primátor Hattas. Vyzbierali 23-tisíc podpisov, pričom potrebných bolo 19 700 podpisov. Zákon totiž ukladá na reguláciu hazardu potrebu petície od najmenej 30 percent dospelých obyvateľov obce či mesta. 

Petičná aktivita však už od začiatku narážala na problémy, spomína si pre Postoj Matúš Libant z Iniciatívy Zastavme hazard v Nitre. Kľúčový zber uskutočnili cez druhé kolo prezidentských volieb, keď sa podarilo vyzbierať dostatočné množstvo podpisov.

„Súd sa zrejme ponáhľal pozastaviť účinnosť zákazu, aby si dotknutí prevádzkovatelia stihli vybaviť nové päťročné licencie, kým príde do platnosti nové primátorom avizované VZN.“  Zdieľať

Komplikáciu im však spôsobil paralelný zber pod petíciu poslankyne Bratislavského samosprávneho kraja Zuzany Rattajovej. Jej iniciatíva zbierala podpisy proti hazardu v krajských mestách, aktivisti z Iniciatívy Zastavme hazard vtedy upozorňovali, že jej petičné hárky sú neaktuálne, medzičasom sa totiž novelizoval zákon. Rattajová to odmietala, tvrdila, že jej právnici hárky schválili. 

Podľa Matúša Libanta v tom bola snaha spôsobiť medzi občanmi Nitry zmätok. „Keď podpísali petíciu pani Rattajovej, niektorí už nevideli zmysel pridať podpis pod naše hárky,“ hovorí. Navyše, s petíciou vtedy vyšli do ulíc ešte aj zamestnanci herní a kasín zo širokého okolia, dodáva Libant. Tí zbierali petíciu za reguláciu herní, zastupovali teda postoj hazardného priemyslu. „Pri jednom vchode do volebnej miestnosti sa tak ocitli naraz tri skupiny petičiarov,“ spomína Libant. 

V čase konania petície boli podľa Libanta v Nitre dve kasína a 44 herní. Teraz je jedno kasíno a 21 herní. „Keby nedošlo k pozastaveniu účinnosti VZN, tak by do konca roka skončili v Nitre všetky herne a zostalo by v prevádzke len jedno kasíno na Akademickej ulici,“ uvádza. 

Pozastavenie VZN krajským súdom preto vníma nitriansky aktivista rozpačito. „Ťažko sa to hodnotí laikovi. Ale keď pán prokurátor vysvetľoval na mestskom zastupiteľstve svoje výhrady k petícii, mal som pocit, že jeho snaha o dokonalú právnu čistotu v tejto veci, kde ani zákon presne nedefinuje spôsob kontroly podpisov, jasne prezrádza jeho premotivovanosť a nerešpekt voči požiadavke vyše 20-tisíc obyvateľov mesta zakázať hazard. Veď to je väčšia sila, ako mal primátor vo voľbách,“ hovorí Libant.

„Súd sa zrejme ponáhľal pozastaviť účinnosť zákazu hazardu, aby si dotknutí prevádzkovatelia stihli vybaviť nové päťročné licencie, kým príde do platnosti nové primátorom avizované VZN,“ dodáva aktivista.

Zápas proti hazardu v Nitre nepovažuje za prehratý, aj pre novelu, ktorá by mohla odstrániť podmienku petície z legislatívy. „Už som sa tešil, na viacerých miestach v meste, kde sme doteraz obchádzali krikľavé výklady herní, sú teraz kaviarne či potraviny. Dúfam, že sa tam hazard nevráti,“ uzavrel.  

Inzercia

Inzercia

Odporúčame